Białe plamy na skórze po opalaniu i nie tylko. Dlaczego powstają?

Skąd na skórze biorą się białe plamy? Przyczyny mogą być różne, jednak często to zjawisko można zauważyć latem. Wtedy najprawdopodobniej są one wynikiem zbyt intensywnego opalania!

Długotrwałe przebywanie na słońcu może być niebezpieczne, a w konsekrencji doprowadzić m.in. do powstawania białych plam na skórze
Długotrwałe przebywanie na słońcu może być niebezpieczne, a w konsekrencji doprowadzić m.in. do powstawania białych plam na skórze123RF/PICSEL

Lato 2021 zbliża się pełną parą, jednak nie należy podchodzić do tego całkiem beztrosko. Długie godziny spędzone "pod chmurką" mogą skończyć się dla nas niemiłymi konsekwencjami, jeśli nie zachowamy ostrożności podczas opalania się.

Białe plamy na skórze. Co oznaczają?

Niepokój Polek często wzbudzają białe plamy, które pojawiają się nagle na skórze. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, jednak bardzo często zauważamy je w sezonie letnim. 

Jeśli zobaczysz je u siebie latem 2021, to prawdopodobnie są one wynikiem o hipopigmentacji, która zachodzi wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu. 

Niekontrolowane opalanie się prowadzi do niszczenia melanocytów, które produkują melaninę. Melanina to barwnik, który ma chronić naszą "naturalną barierę" przed promieniami słonecznymi, a nadmierna ekspozycja ciała na słońcu uszkadza twoje melanocyty. 

Dlatego właśnie widzisz białe plamy na swojej skórze.

Słońce może zaszkodzić naszej skórze
Słońce może zaszkodzić naszej skórze 123RF/PICSEL

Kto powinien szczególnie uważać?

Białe plamy po opalaniu prawdopodobnie wynikają z oparzeń słonecznych, ale mogą również być efektem chorób grzybiczych skóry lub przyjmowania różnego rodzaju leków, w tym tych o działaniu antykoncepcyjnym. Przyczyny takiego znawiska można również szukać w niedoborze witamin, np. witaminy B12 lub w uwarunkowaniach genetycznych.  

Jeśli więc przyjmujesz różnego rodzaju preparaty lub zmagasz się np. z łupieżem pstrym, to podczas słonecznych dni w "godzinach szczytu", czyli od około 11:00 do 14:00, lepiej unikaj przebywania na słońcu. 

Pamiętaj również o tym, aby zawsze zabezpieczać skórę kremami z filtrem ochronnym, aby nie ulec poparzeniom oraz wybieraj stopniowe opalanie w tzw. sesjach zamiast jednorazowego opalania przez długi czas.

Czytaj również:

Aloes. Sukulent, który leczy! 

Olej z czarnuszki. Jak działa? 

Zobacz także: 

Historia Hamdy, promotorki higieny w Iraku | PAH
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas