Co robić, aby zęby były bielsze
Pamiętaj o starannej pielęgnacji na co dzień. Jeżeli to nie wystarczy, warto sięgnąć po domowe sposoby albo zgłosić się do stomatologa.
1. Wybierz dobrą szczoteczkę
Dostosuj ją do rodzaju i stanu szkliwa.
Tradycyjna (manualna) - jej włókna mogą mieć różną twardość.
- Miękka - dla osób z paradontozą, nadwrażliwością, odsłoniętymi szyjkami zębowymi i małych dzieci.
- Średnia - dla ludzi ze zdrowymi zębami, bez nadwrażliwości, chorób przyzębia, dla dorosłych i dzieci.
- Twarda - usuwa trudne zabrudzenia i osad. Stosuje się ją w trudnych przypadkach, np. zaleca się ją palaczom.
Elektryczna - wykonuje kilka tysięcy wahadłowych (na boki) i obrotowych ruchów na minutę. Posiada ruchomą główkę, timer i czujnik nacisku, którym reguluje się liczbę obrotów. Może również pulsować.
Soniczna - wytwarza nawet do kilkudziesięciu tysięcy drgań na minutę. Ma różną częstotliwość i stopień usuwania osadu. Timer informuje o długości cyklu.
2. Wypróbuj preparaty, które zastosujesz sama
Wybielają szkliwo o kilka tonów.
Tzw. system wybielający - rozjaśnia o 4 odcienie. W skład wchodzą akcelerator, żel, wybielająca pasta i dwie szyny, które dopasowuje się do jamy ustnej. Uformuj je, wyciśnij na nie żel. Nanieś na szkliwo akcelerator i nałóż szyny. Po 5-10 minutach wyjmij, wypłucz i umyj pastą. Powtórz rano i wieczorem przez 7 dni.
Paski - wybielają o 2-3 tony. Są nasączone wybielającym preparatem (nadtlenkiem wodoru). Naklej je na łuki zębowe (zaczynając od siódemek w kierunku przednich zębów) na 20-60 minut do 3 razy dziennie. Kuracja trwa zwykle 2 tygodnie.
3. Skorzystaj z zabiegów u specjalisty
Możesz zdecydować się na różne metody.
Beyond - rozjaśnia do 8 odcieni. W gabinecie nakłada się żel wybielający, który aktywuje za pomocą tzw. zimnego światła emitowanego przez specjalną lampę. Kuracja usuwa silne przebarwienia na powierzchni i wewnątrz zębów. Czas zabiegu to około 60 minut, jest jednorazowy.
Prevdent - wybiela ponad 8 tonów i jednocześnie wzmacnia szkliwo. Stomatolog smaruje zęby pianką i naświetla. Mineralizuje szkliwo i redukuje nadwrażliwość, więc zaleca się ją u osób wrażliwych na zimne, ciepłe i kwaśne pokarmy. Wizyta jest jednorazowa i trwa 1,5 godziny.
Nakładki - dentysta kształtuje je i dopasowuje do wycisku zębów. Wypełnia żelem, umieszcza na nich na kilka godzin. Rozjaśniają kolor o 4 odcienie. Powtarza się to codziennie przez 2 tygodnie.
Nasze rady:
Wymieszaj 0,5 łyżeczki(3 g) sody z niewielką ilością wody (1:1), aby utworzyć pastę. Umyj nią zęby i spłucz. Albo posmaruj je tą mieszanką i zostaw na 1-2 minuty. Delikatnie szoruj nią zęby okrężnymi ruchami. Ewentualnie opuszkami palców przetrzyj szkliwo pastą. Potem wyczyść język skrobaczką od nasady po czubek.
Zobacz również: