Cukier. Czego o nim nie wiesz?

​Wiadomo, że sprzyja tyciu, próchnicy i wielu innym chorobom. Ale pomaga też w leczeniu ran, konserwuje żywność i odżywia kwiaty.

Ograniczaj jego spożycie, ale nie rezygnuj z niego całkiem. Przyda się w domu
Ograniczaj jego spożycie, ale nie rezygnuj z niego całkiem. Przyda się w domu123RF/PICSEL

Usuwa plamy

Zielone ślady po trawie na ubraniach znikną, gdy nałożysz na nie papkę z cukru i ciepłej wody. Pokryj nią zabrudzenia i pozostaw na godzinę. Następnie upierz ubranie w pralce z płynem lub proszkiem, którego zwykle używasz. Cukier pomoże też pozbyć się farby i smaru z dłoni. Wymieszaj łyżkę cukru z łyżką oliwy i wcieraj w dłonie aż plamy znikną.

Odstrasza insekty

Prusaki, rybiki i inne domowe insekty chętnie żywią się kryształkami cukru rozsypanymi przypadkiem w kuchni. Wykorzystaj łakomstwo robaków do walki z nimi. Wymieszaj łyżkę cukru z łyżką proszku do pieczenia i rozsyp w miejscach, które często odwiedzają. Cukier je zwabi, a proszek do pieczenia zabije. Nie oczekuj jednak, że nastąpi to po jednorazowym zastosowaniu mieszanki. Musisz powtarzać zabieg aż do skutku, czyli do czasu, gdy insekty wyginą lub wyniosą się z twojego mieszkania. Z cukru i wody przygotujesz też pułapkę na osy i muchy, które dokuczają Ci na podwórku, w ogrodzie, na działce. Ugotuj gęsty syrop ze szklanki cukru i takiej samej ilości wody. Po ostudzeniu przelej do miseczek i ustaw z dala od miejsca, w którym spędzasz wolny czas. Owady polecą do cukru, a Tobie dadzą spokój

Dba o urodę

Utrwala makijaż, wygładza skórę i oczyszcza włosy. Pomalowane szminką usta posyp cukrem, pozostaw na minutę, a potem obliż. Dzięki temu pomadka nie zetrze się zbyt łatwo. Garść cukru wymieszaj z łyżką żelu lub balsamu pod prysznic i stosuj jak peeling. Mieszanka pomoże pozbyć się cellulitu i złuszczy martwy naskórek. Cukier świetnie nadaje się też do oczyszczania skóry głowy. Łyżkę białych kryształków wymieszaj z taką samą ilością szamponu i myj głowę, masując energicznie skórę. Następnie dokładnie spłucz ciepłą, a potem chłodną wodą. Peeling pobudza krążenie krwi, wzmacnia cebulki i sprawia, że włosy lepiej się układają.

Zapobiega pleśnieniu

Do pojemnika z żółtym serem włóż kilka kostek cukru. Dzięki temu ser dłużej pozostanie świeży i nie spleśnieje. W podobny sposób możesz uchronić od pleśnienia pieczywo. Umieść kostki cukru w pojemniku, w którym je przechowujesz. Cukier wchłania wilgoć, zapobiegając rozwojowi pleśni. 

Zasila rośliny

Cukier przedłuża życie ciętym kwiatom i sprawia, że pąki szybciej się rozwijają. Słodką wodę szczególnie lubią narcyzy, petunie, irysy, lwie paszcze oraz pachnący groszek. Wsyp łyżeczkę białych kryształków do wody. Róże wolą lekko posoloną. Przed umieszczeniem kwiatów w wazonie oczyść dolne części łodyg z liści, aby nie gniły i nie przyspieszały rozwoju bakterii. Możesz zakwasić wodę, co również zahamuje rozwój bakterii gnilnych. Oprócz cukru (lub soli) dodaj do niej ocet winny (2 łyżki na litr) albo kwasek cytrynowy (łyżeczkę na litr). Codziennie zmieniaj wodę, myj wazon i nalewaj do niego świeży roztwór wody z cukrem (lub solą) i octem (np. jabłkowym).

Goi rany i łagodzi ból

Cukier osusza rany, wchłaniając wodę, co zapobiega mnożeniu się bakterii. Zmniejsza także odczuwanie bólu. 

Posyp cukrem otarcie lub zranienie, wtedy szybciej się zagoi. W jednym ze szpitali w Wielkiej Brytanii tak właśnie leczy się odleżyny.

Gdy oparzysz język gorącym napojem lub jedzeniem, weź do ust łyżeczkę cukru pudru i potrzymaj przez chwilę, zanim połkniesz. Ból natychmiast się zmniejszy. Podobnie zrób, gdy zjesz coś bardzo ostrego, np. papryczkę chili. Od razu poczujesz ulgę. 

Cukrowa maseczka pomoże pozbyć się trądziku. Wymieszaj łyżkę cukru pudru z łyżką naturalnego, płynnego miodu i nanieś na oczyszczoną skórę. Pozostaw na 20 minut, a potem dokładnie spłucz.

Zobacz także:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas