Ćwiczenia na wakacjach

Kompleks niezbyt modnego stroju kąpielowego na plaży jest niczym wobec kompleksu "niekatalogowej" sylwetki. Nie jest ważne, czy mamy o dwa wałeczki tłuszczu za dużo czy nie - najistotniejsze jest jak sami siebie i swoją sylwetkę postrzegamy i czy ją akceptujemy. Aby mieć dobre samopoczucie na plaży należy dużo się ruszać, pływać albo wykonywać ćwiczenia, które sprawią, że poczujesz jak funkcjonują twoje mięśnie i wreszcie pomyślisz, że nie jest tak źle jak myślałaś.

Ćwiczenia na plaży to bardzo przyjemny sposób na poprawienie sylwetki i ujędrnienie ciała
Ćwiczenia na plaży to bardzo przyjemny sposób na poprawienie sylwetki i ujędrnienie ciała123RF/PICSEL

Leżąc tyłem wykonasz ćwiczenie mięśni brzucha: siad płaski, inaczej zwany prostym, bez odrywania pięt od podłoża i bez podpierania się rękami. Wystarczy ciągnąć nieco uniesione nad udami ramiona wprzód. Jeśli nie możesz tego wykonać to znaczy, że masz za słabe mięśnie brzucha, w takim przypadku musisz przejść do siadu z zamachem ramion, wyciągniętych uprzednio nad głową.

Teraz zginając nogi w kolanach zmieniasz siad płaski na siad skrzyżny i wstajesz (znów bez pomocy rąk) opierając się na zewnętrznych krawędziach stóp i wykonując lekki zamach tułowia w przód. To doskonałe ćwiczenie mięśni brzucha i zarazem nóg, a wygląda jak całkiem naturalne podniesienie się z kocyka. Radzimy zawsze tak wstawać.

Po wykonaniu tego ćwiczenia można wejść do falującej lub płynącej wody na naturalny masaż ud. Polecam masaże nóg w górskich bieszczadzkich potokach. Polega on na tym, że stajemy w wodzie po uda (lub klękamy, gdy jest zbyt płytko) i napinając to znów rozluźniając mięśnie, pozwalamy na obmywanie je przez prąd rzeki (im bardziej rwący tym lepszy - wypróbowane!).

Każda czynność ruchowa w czasie plażowania może być wykorzystana jako ćwiczenie i odwrotnie - wiele ćwiczeń może mieć pozory naturalnego ruchu. Oto jeszcze kilka przykładów ćwiczeń, podobne możesz wykombinować sama.

Przykładowo - "kółko stopą". W leżeniu tyłem uginasz lekko nogi w kolanach, prawa stopa oparta na podłożu, lewą nogę przekładasz przez kolano nogi prawej i palcami lewej stopy zakreślasz obszerne kółka, do wewnątrz i na zewnątrz. Po czym zmieniasz nogi i zakreślasz kółka palcami prawej stopy. To jest ćwiczenie stawów skokowych.

Albo "palcówka": ramiona spoczywają wyciągnięte wzdłuż tułowia, dłonie zwrócone do podłoża. Mocno naciskając palcami wygrywasz gamy na kocyku. W ten sposób wzmacniasz mięśnie palców i przedramion. Lub też "skręty": jeżeli znajdziesz się w pozycji siadu płaskiego czy skrzyżnego, a potrzebujesz sięgnąć po coś za siebie, to nie wyciągasz w tył ręki, szukając po omacku, lecz wykonujesz energiczny skręt tułowia w lewo (głowa skręca się najmocniej), potem w prawo i bierzesz to coś prawą ręką. Tego rodzaju ćwiczenie będzie miało zbawienny wpływ na smukłość twojej talii.

Aby mieć silne, dobrze wyrobione mięśnie ramion należy uprawiać sporty: koszykówkę, siatkówkę i kajakarstwo. Przez cały rok włączać do zestawu swoich ćwiczeń gimnastycznych ćwiczenia ramion. Oto przykłady.

1. Szybkie ugięcie - powolny wyprost. Podstawą wyjściową jest klęk podparty: ramiona i uda zachowują kąt prosty względem tułowia, głowa w przedłużeniu tułowia nie zadarta i nie opuszczona, palce stóp wyprostowane, dłonie oparte o podłoże i rozstawione na szerokość barków, palce skierowane w przód i nieco do wewnątrz. Z tej pozycji wykonujesz szybkie ugięcie ramion w łokciach (łokcie skierowane na zewnątrz), na "raz", powolny wyprost na "dwa", "trzy", "cztery". Ćwiczenie powtarzasz 10-15 razy, oddychając równomiernie.

2. Powolne ugięcie - szybki wyprost. Stajesz przed stołkiem lub taboretem, chwytasz dłońmi boczne krawędzie siedzenia, wysuwasz kolejno w tył lewą i prawą nogę (palce podwinięte), przyjmując w ten sposób podstawę zwaną podpór przodem, całe ciało zachowuje linię prostą, łopatki dobrze ściągnięte. W tej pozycji wykonujesz powolne ugięcie ramion w łokciach (łokcie na zewnątrz) na "raz", "dwa", "trzy" i szybki wyprost na "cztery". Powtarzasz ćwiczenie 4-8 razy, pamiętając o oddychaniu. Następnie wracasz do postawy stojącej (zasadniczej), kolejno podciągając stopy w przód. Rozluźniasz mięśnie nóg i ramion (lekkie potrząsanie swobodnie zwisającą kończyną) i znów przechodzisz do podporu przodem. Ugięcia i wyprosty, ugięcia i wyprosty itd. W ten sposób możesz powtórzyć całość ćwiczenia 5-10 razy.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas