Domowa koloryzacja – ile czasu musi upłynąć, zanim znowu nałożysz farbę do włosów?
Farbowanie włosów to zabieg, który regularnie wykonywany jest przez większość kobiet. Jedne z pań, aby zmienić kolor włosów, oddają się w ręce profesjonalistów, inne decydują się na samodzielną zmianę, wykorzystując łatwo dostępny produkt, jakim jest farba do włosów. Decydując się na regularną koloryzację, należy jednak pamiętać, że jest to zabieg, który mocno ingeruje w strukturę naszego włosa i jeśli będzie wykonywany zbyt często lub w sposób niepoprawny, może osłabić i zniszczyć nasze włosy. Dowiedz się, w jakich odstępach czasowych należy farbować włosy, aby ich nie uszkodzić.
Farba do włosów - czy niszczy włosy?
To pytanie zadaje znaczna część kobiet, które zastanawiają się nad zmianą koloru przy wykorzystaniu trwałej farby do włosów. Nie ulega wątpliwości, że farba do włosów jest produktem, którego składniki głęboko wnikają w strukturę włosa, aby zmienić jego pigment. Jednak w porównaniu z produktami, które były dostępne na rynku kilkanaście czy nawet kilka lat temu, obecnie dostępne farby do włosów pozbawione są wielu szkodliwych i niszczących włosy składników, w tym amoniaku.
Produktami koloryzującymi o mniejszym stężeniu składników koloryzujących są chociażby kremy koloryzujące, jednak w tym przypadku należy liczyć się delikatniejszym działaniem, a więc krótszą trwałością. Duży wpływ na to, czy farba może niszczyć włosy, ma jej odcień - ciemne kolory nie mają tak destrukcyjnego wpływu na strukturę włosa jak jasne odcienie, przy których konieczne jest użycie rozjaśniacza.
Farba do włosów - jak bardzo jest trwała?
To, jak długo farba do włosów utrzymuje się na włosach, uzależnione jest od kilku czynników. Zazwyczaj kolor pozostaje wyrazisty i nasycony od 4 do 6 tygodni. W przypadku siwych odrostów, które nie są tak podatne na farbowanie, czas ten może być krótszy. Trwałość koloru uzależniona jest także od częstotliwości mycia przez nas włosów. Dlatego też zaleca się, aby przez 48 godzin od farbowania nie myć włosów, aby pozwolić pigmentom dobrze wniknąć w ich strukturę. Efekt końcowy może być zależny także od wybranego przez nas odcienia. Na blaknięcie w szczególności narażone są odcienie czerwieni. Aby efekt końcowy farbowania pozostał na włosach jak najdłużej, warto zaopatrzyć się także w odpowiednie kosmetyki, które przedłużą trwałość koloru, a do tego zadbają o kondycję naszych włosów po
farbowaniu. Jak często farbować włosy?
Jeśli planujesz diametralną zmianę koloru i regularne farbowanie włosów, z pewnością zastanawiasz się, ile czasu powinno upłynąć, abyś bez przeszkód mogła ponownie pofarbować włosy. Pamiętaj, że koloryzacja to zabieg, który mocno nadwyręża nasze włosy. Dlatego jeśli farbujemy je zbyt często, stają się one bardziej podatne na zniszczenia i osłabione.
Częstotliwość farbowania włosów zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj koloryzacji. W przypadku koloryzacji półtrwałej efekt utrzymuje się do około 12 myć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, czy zamierzają zdecydować się na koloryzację trwałą. W jej przypadku częstotliwość ponownego nakładania koloru jest znacznie niższa.
Zaleca się, aby włosy farbować w odstępach od 3 do 8 tygodni. Częstotliwość farbowania uzależniona jest także od ogólnej kondycji naszych włosów. W przypadku włosów osłabionych i zniszczonych odstępy te powinny być dłuższe.
Jak pielęgnować farbowane włosy?
Pielęgnacja farbowanych włosów jest w tym przypadku kluczowa i ma wpływ nie tylko na ogólną kondycję naszych włosów, ale również to, jak długo kolor pozostanie nasycony i jak długo utrzyma się na naszych włosach. Nasze włosy codziennie narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które także mogą sprawić, że kolor na naszych włosach zacznie blaknąć.
Na rynku dostępne są specjalistyczne linie kosmetyków przeznaczone właśnie do włosów farbowanych. Sprawiają one, że odcień nie tylko pozostaje znaczniej dłużej intensywny, ale dodatkowo wzmacnia włosy przed uszkodzeniami, regenerując je i wygładzając. Niektóre z nich wyposażone są także w filtry UV, które chronią kolor przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.