Fakty i mity o pastach wybielających
Zęby tracą biel od kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina i oczywiście od papierosów. Na rynku są pasty, które mogą je wybielić. Co o nich wiemy?
Kolor zębów zależy od ich składu - im więcej w nich minerałów, tym są bardziej żółte, ale zarazem zdrowsze i mocniejsze. Tyle tylko, że większość z nas marzy o zębach białych jak śnieg!
1. Wszystkie pasty wybielające są takie same. Mit
W preparatach starego typu znajduje się składnik zwany silica (krzemionka). Jest to materiał ścierny, który usuwa zanieczyszczenia mechanicznie, podczas szczotkowania. Nowoczesnym rozwiązaniem jest wybielanie enzymatyczne, które proponują dobre pasty do zębów.
2. Enzymy w pastach nie szkodzą zębom. Fakt
Wybielanie enzymatyczne polega na rozkładaniu zanieczyszczeń na i w szkliwie. Enzym działa na zanieczyszczenia organiczne i nie wpływa na szkliwo.
3. Oprócz pasty wybielające trzeba użyć też innej. Mit
Nowoczesne pasty wybielające są funkcjonalne. Oznacza to, że wzbogacono je o składniki aktywne gwarantujące np. lepsze usuwanie zażółceń z dymu papierosowego (pasty dla palaczy).
4. Białym zębom takie pasty są niepotrzebne. Mit
Idealnie białe zęby dzięki pastom z pigmentami osadzającymi się na szkliwie zyskają dodatkowy połysk.
Nie lekceważ!
Odpowiednia higiena jamy ustnej chroni zęby przed próchnicą, która może doprowadzić do zgorzeli i zapalenia tkanek. Mogą one stać się przyczyną zakażenia dla całego organizmu i spowodować wiele groźnych schorzeń, jak np. reumatyzm, zapalenie wsierdzia lub mięśnia sercowego.