Reklama

Reklama

Fikus zawsze modny

Figowiec, czyli popularny fikus, ceniony jest za walory dekoracyjne i za bogactwo odmian, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Fikus benjamina

Doskonale komunikuje się z właścicielem, gdy mu coś nie odpowiada - zrzuca liście. 

Przyczyn zrzucania liści może być kilka: zbyt duża odległość od okna, za sucho lub za mokro, za zimno lub za ciepło. Fikus nie nadaje się również dla palaczy, gdyż nie lubi dymu papierosowego.

Jeśli jednak znajdziemy dla niego odpowiednie stanowisko (nie lubi być przestawiany) i będziemy regularnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, odwdzięczy się nam bujnym wzrostem, nawet do dwóch metrów.

Fikus pumila

To pnącze, którego pędy dorastają nawet do pięciu metrów.

Świetnie nadaje się do kuchni lub łazienki. To roślina, która bardzo lubi wilgotne powietrze, więc dbaj o to, by ziemia była stale wilgotna i nie zaniedbuj zraszania liści. 

Reklama

Zimą w pomieszczeniach gdzie rośnie fikus warto założyć nawilżacze na kaloryfery. Ten fikus nie lubi bezpośredniego słońca. 

Wiosną, w przypadku nadmiernego rozrastania, można przycinać mu pędy. Od marca do września regularnie trzeba roślinę nawozić a raz w roku zaleca się ją przesadzić.  

Fikus sprężysty

Pochodzi z krajów tropikalnych i tam osiąga nawet 30 m. W mieszkaniu dorośnie do dwóch metrów

Lubi widne pomieszczenia, a jego wspaniałe, skórzaste liście nie znoszą kurzu, dlatego warto regularnie przecierać je wilgotną ściereczką. 

Latem fikusa podlewamy dwa razy w tygodniu, zimą wystarczy raz. 

Fikus lirolistny

Jest uznany za jeden z najpiękniejszych fikusów i doskonale nadaje się do dużych pomieszczeń, gdyż jego liście osiągają imponujące rozmiary (długość nawet do 30 cm). Lubi pomieszczenia dobrze nasłonecznione i temperaturę około 20°C. W okresie grzewczym koniecznie zraszajmy liście miękką wodą. 

Fikus wąskolistny

Zwany również wierzbolistnym, jest najmniej wymagającym z fikusów. 

Lubi stanowiska półcieniste lub z rozproszonym światłem. Nie ma zbyt wielkiego zapotrzebowania na wodę, dlatego wystarczy podlewać go raz na tydzień. 

Jak większość fikusów, nie lubi przeciągów oraz przestawiania w inne miejsce. Młode egzemplarze wymagają podpór.   

Zobacz także:


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: fikus | kwiaty | domowe rośliny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy