Jak dbać o twarz po 35. roku życia?

Procesu starzenia się skóry nie można zatrzymać. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i specjalistycznym kosmetykom można go spowolnić. Podpowiadamy, jak chronić i pielęgnować cerę po 35 r.ż. tak, aby zachować młody wygląd na dłużej.

dermika
dermikamateriały prasowe

Zanieczyszczenia środowiska, wiatr, promieniowanie UV - to tylko niektóre czynniki, które wypływają na pogorszenie się stanu skóry.  Dlatego codzienna pielęgnacja powinna opierać się nie tylko na oczyszczaniu i nawilżaniu, ale również zapewnieniu skórze odpowiedniej  ochrony.

Oczyszczanie

Płyn micelarny (usuwa resztki makijażu), żel do twarzy (zmywa brud i odblokowuje pory) i tonik (przywraca skórze odpowiednie p.H.) powinny na stałe zagościć w twojej łazience. Dzięki nim skóra będzie dogłębnie oczyszczona i gotowa na przyjęcie odżywczych substancji zawartych w kremach.

Jakie kosmetyki stosować do oczyszczania cery dojrzałej? Najlepiej takie, które są przeznaczone specjalnie dla niej. Mydła, w połączeniu z wodą z kranu, powodują wysuszenie skóry. Idealne będą więc delikatne mleczka oraz płyny micelarne, które skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia.

Odżywianie

W przypadku cery dojrzałej najważniejsze jest nawilżanie i dostarczanie skórze składników odżywczych, które pobudzą ją do regeneracji. Lekkie kremy i emulsje o działaniu jedynie nawilżającym mogą być stosowane w wieku 20-30 lat, ale cera dojrzała potrzebuje składników aktywnych, które spowolnią proces starzenia się skóry i dogłębnie ją odżywią. Warto stosować krem na dzień i na noc.

Kosmetyk na dzień powinien zawierać filtry UV, które będą chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. To właśnie słońce jest w stanie wyrządzić skórze najwięcej szkody - przesusza ją, powoduje łuszczenie, a także nasila produkcję wolnych rodników, które uszkadzają komórki w skórze i powodują powstawanie zmarszczek.

W ciągu dnia skóra traci dużo energii na walkę z czynnikami zewnętrznymi. Podczas snu zużywa ją natomiast do regeneracji i odbudowy. Dlatego krem na noc powinien zawierać substancje głęboko odżywiające i przeciwzmarszczkowe: kwas hialuronowy, wyciągi roślinne w postaci olejków, witaminy m.in. A i E i antyoksydanty.

Nie zapomnij również o tym, by odpowiednio zadbać o skórę wokół oczu, która wiotczeje najszybciej. Tam też najwcześniej pojawiają się zmarszczki mimiczne. Krem powinien głęboko nawilżać i napinać skórę, ale pamiętaj, aby używać go regularnie.

Kremy czy serum?

Czym różnią się te dwa kosmetyki? Serum to preparat, który zawiera silnie skoncentrowane składniki odżywcze i substancje aktywne, dzięki czemu przynosi szybsze efekty niż krem. Serum ma zazwyczaj postać lekkiego żelu.

W kremie stężenie substancji aktywnych jest mniejsze, dlatego aby zobaczyć efekty, trzeba go używać dłużej. W przeciwieństwie do kremu, serum nadaje się jedynie do stosowania okresowego. Po kosmetyk  sięgaj więc wtedy,  kiedy zależy ci na czasie i chcesz szybko poprawić stan skóry.

Możesz też połączyć stosowanie tych dwóch preparatów - serum i krem idealnie się uzupełniają. Serum zapewni pełne odżywienie głębokich partii skóry, podczas gdy krem ochroni ją przed utratą wilgoci oraz cennych substancji.

Złuszczanie

Regularne złuszczanie, czyli usuwanie obumarłych komórek naskórka, to ważna część pielęgnacji skóry twarzy. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w wyniku naturalnego procesu odnowy naszej skóry stare komórki, a na ich miejsce pojawiają się nowe.

Stosowanie peelingu przyspiesza proces odnowy komórek i usuwa stare, odsłaniając zdrową i świeżą skórę. Taki zabieg redukuje nierówności, wygładza skórę i sprawia, że kosmetyki lepiej się wchłaniają, a makijaż dłużej utrzymuje. Masz do wyboru peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. Peeling enzymatyczny zawiera enzymy roślinne, które "rozpuszczają" zrogowaciały naskórek, delikatnie usuwając go z powierzchni skóry. Jest on szczególnie polecany w przypadku skóry wrażliwej, suchej czy mieszanej z tendencją do pękania naczynek krwionośnych. Dzięki łagodnemu działaniu nie powoduje zaczerwienień czy stanów zapalnych.

Peeling mechaniczny ściera zrogowaciały naskórek za pomocą drobinek (ziarenka działają na skórę jak tarka). Taki zabieg jest zdecydowanie bardziej inwazyjny, dlatego służy przede wszystkim cerze normalnej, mieszanej i tłustej. Aby skóra była świeża, a zmarszczki mniej widoczne, wykonuj zabiegi złuszczające mniej więcej dwa razy w tygodniu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Dermika

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas