Jak dbać o urodę przy problemach z tarczycą?

​Gdy choruje tarczyca, cierpi na tym także nasza uroda. Skóra łokci jest szorstka i poszarzała, skóra ciała jest sucha albo przeciwnie, wilgotna i zaczerwieniona, włosy są matowe i mają skłonność do wypadania, twarz i ciało, szczególnie w okolicach brzucha, są jakby opuchnięte.

Przy nadczynności tarczycy przyspiesza metabolizm, dlatego skóra staje się ciepła, wilgotna i zaczerwieniona.
Przy nadczynności tarczycy przyspiesza metabolizm, dlatego skóra staje się ciepła, wilgotna i zaczerwieniona. 123RF/PICSEL

Jednak wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by wszystkie te przypadłości zniwelować.

Nadczynność

Co się dzieje? Przy tej chorobie przyspiesza metabolizm, dlatego skóra staje się ciepła, wilgotna i zaczerwieniona. Nierzadko pojawia się świąd - osoba nadmiernie pobudzona mimowolnie doprowadza do podrażnień skóry, a przy wzmożonej wilgotności skóry częstym skutkiem jest infekcja. W nadczynności tarczycy mamy kłopot z włosami. Wyglądają jakby były pokryte woskiem i zaczynają wypadać. Paznokcie stają się łamliwe i wyglądają jak pomarszczone. Jak temu zaradzić?

Bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie skóry (nadmierne pocenie sprzyja namnażaniu drobnoustrojów). Wskazane są delikatne płyny czyszczące, preparaty zawierające np. wyciąg z aloesu, który ukoi nadmiernie podrażnioną skórę, oraz kosmetyki uszczelniające naczynia krwionośne. Ulgę i poprawę stanu skóry przyniosą normalizujące zabiegi kosmetyczne, np. maseczki z wyciągów z bławatka i bzu czarnego.

Zalecane są naświetlania lampą Solux z niebieskim filtrem - poprawią ukrwienie skóry, mają działanie łagodzące i regenerujące, a do tego redukują zmarszczki. Niewskazane jest zapuszczanie paznokci ani ich przedłużanie. Manicure powinien być wykonywany bardzo ostrożnie.

Niedoczynność

Co się dzieje? Skóra ma woskowy kolor, jest blada, szorstka i się łuszczy. Często występują obrzęki: puchną wargi, powieki, ręce, nogi. W skórze dłoni i stóp odkłada się karoten (mają one żółtawy kolor), a kolana i łokcie dotyka rogowacenie naskórka.

Cebulki ulegają osłabieniu, przez co włosy stają się cienkie, kruche i zaczynają nadmiernie wypadać. Jak temu zaradzić? W codziennej pielęgnacji istotne jest uszczelnienie bariery ochronnej skóry, która zapobiegnie utracie wilgoci. Warto więc stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym, mocznikiem i d-panthenolem (np. masło do ciała Farmona, olejek w balsamie Nivea, balsam Nivelazione.)

Do demakijażu wybieraj delikatne śmietanki i mleczka. Jeśli włosy mocno się przerzedzają, trzeba poddać się leczeniu farmakologicznemu. Dopiero wtedy można pomyśleć o suplementacji diety, np. w cynk, stosowaniu odżywek, szamponów czy wcierek, np. olej rycynowy z sokiem z cytryny. Przy niedoczynności tarczycy trzeba ograniczyć tarcie skóry pilingami.

Czego należy unikać?

Soja

Zawiera izoflawony, które mają działanie wolotwórcze, oraz goitrogeny - hamujące wchłanianie wartości odżywczych z pożywienia (np. jodu).

Niektóre kosmetyki

Przy niedoczynności tarczycy nie są wskazane kosmetyki zawierające sól, jod i algi. Mogą zaburzać równowagę ilości jodu w organizmie. Gdy jest go np. za dużo, tarczyca to od razu odczuje.

U kosmetyczki

Należy wystrzegać się zabiegów wykorzystujących ultradźwięki i prądy, takich jak: piling kawitacyjny, lipoliza kawitacyjna, sonoforeza czy mezoterapia bezigłowa.

Warzywa krzyżowe

Są to m.in. kalafior, brokuły, brukselka, kapusta, rzepa, gorczyca, szpinak, jarmuż, chrzan - także mają działanie wolotwórcze.

Tarczyca a waga

Jednym z głównych symptomów niedoczynności tarczycy jest wzrost wagi. Aby sobie z nim poradzić, należy przede wszystkim uregulować poziom hormonów w organizmie.

Przy takim rodzaju tycia niewskazane są ani specjalne diety odchudzające, ani środki na utratę wagi. Mogą one mocno zaburzyć pracę tarczycy albo wchłanianie leków i spowodować skutek odwrotny.

Pieczone warzywa z pestoStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas