Jak dobrać światło do czytania?

Warto to przeczytać, by nie niszczyć sobie wzroku.

Czytanie w świetle nocnej lampki? To nie jest najlepszy pomysł
Czytanie w świetle nocnej lampki? To nie jest najlepszy pomysł123RF/PICSEL

Jak dobrać światło do czytania?

Nie może być ani za słabe ani za silne. Wieczorem powinno pochodzić z dwóch źródeł - jedno (rozproszone) musi padać z góry, a drugie (punktowe) bezpośrednio na czytany tekst. Ważny jest też kolor światła. Z lewej strony Najzdrowsze dla oczu jest światło dzienne, jednak ważne jest żeby podczas czytania padało z odpowiedniej strony Twojego ciała. Jeśli jesteś leworęczna - z lewej, jeśli praworęczna - z prawej. Gdy sięgasz po coś do czytania wieczorem, włącz górne oświetlenie na suficie oraz zadbaj o dodatkowe źródło światła. Najlepsza będzie lampa, ustaw ją także z lewej strony (lub prawej w przypadku praworęczności), jednak tak, aby nie widzieć źródła światła. Tylko takie oświetlenie nie zmęczy oczu.

Nie zasłaniaj książki 

Nie zasłaniaj źródła światła własnym ciałem. Niechcący możesz je blokować głową ręką, plecami czy ramieniem. Podczas czytania zwróć też uwagę na to, aby książ- kę trzymać w odległości około 30 cm od oczu i niezbyt wysoko. Kiedy światło nie pada na tekst wystarczająco dobrze, musimy dodatkowo wysilić wzrok, żeby móc swobodnie czytać. Podobnie jest z szyciem, szydełkowaniem czy chociażby rozwiązywaniem krzyżówek.

Żarówka i jej barwa 

Do czytania najlepiej sprawdzają się żarówki (zwykłe i ledowe) o mocy od 40 W (ok. 470 lumenów) do 80 W (ok. 1140 lumenów). Ich barwa powinna być ciepła o lekko żółtej barwie, sprzyja ona relaksowi i zalecana jest w pokojach, w których czytamy książki. Informacje o tym, jakiej barwy jest żarówka, znajdziesz na jej opakowaniu.

Uważaj na halogeny 

Świecą równomiernie i jaśniej niż zwykłe żarówki, ale mają zimną barwę. Czytanie przy nich męczy wzrok.

Zobacz także:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas