Jak ekologicznie czyścić naczynia?

Czy myjesz tradycyjnie w zlewie, czy w zmywarce, nie musisz używać chemii. Domowe sposoby są skuteczne, bezpieczne dla środowiska i nie obciążają budżetu.

 Jeśli nie możesz odzwyczaić się od mycia naczyń pod kranem, załóż na niego ekonomiczny perlator
Jeśli nie możesz odzwyczaić się od mycia naczyń pod kranem, załóż na niego ekonomiczny perlator 123RF/PICSEL

Używany na co dzień płyn do mycia naczyń lub tabletki do zmywarek zawierają mnóstwo substancji konserwujących, barwiących i zapachowych. Niestety, nie są obojętne dla naszego organizmu ani przyrody. Tłuszcz i zabrudzenia możesz jednak skutecznie usunąć w bardziej naturalny sposób.

Kiedy powietrze jest wilgotne, sól skleja się w grudki. Wystarczy dosypać do niej kilka ziaren ryżu
Kiedy powietrze jest wilgotne, sól skleja się w grudki. Wystarczy dosypać do niej kilka ziaren ryżu123RF/PICSEL

Mycie z dodatkiem soli 

Jeśli chcesz ręcznie umyć naczynia, które nie są tłuste, np. szklanki, kieliszki, kubki czy filiżanki wystarczy sama woda z solą: 1,5 łyżki soli wsyp do miski lub komory zlewu z pięcioma litrami ciepłej wody. Szkło nie tylko będzie czyste, ale również nabierze blasku.

Soda oczyszczona jest substancją lekko żrącą. Dodatkowo doskonale pochłania zapachy
Soda oczyszczona jest substancją lekko żrącą. Dodatkowo doskonale pochłania zapachy123RF/PICSEL

Szorowanie sodą oczyszczoną 

To świetny sposób na duże zabrudzenia. Wlej do miski lub komory zlewu pięć litrów bardzo ciepłej wody i wsyp 1,5 łyżki sody oczyszczonej. Możesz wpuścić kilka kropli olejku eterycznego, np. cytrynowego - doda on zapachu, ale i zdezynfekuje naczynia. Uwaga, jeśli chcesz umyć przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem, spryskaj je wcześniej wodą utlenioną, aby zabiła drobnoustroje.

Woda po gotowanych ziemniakach zawiera m.in.: potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń, błonnik
Woda po gotowanych ziemniakach zawiera m.in.: potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń, błonnik123RF/PICSEL

Czyszczenie w skrobi 

Woda po gotowaniu ryżu, makaronu czy ziemniaków zawiera mnóstwo skrobi, ta zaś działa jak naturalny detergent. Do tego idealnie czyści nalot po kawie i herbacie. Wystarczy, że wlejesz taką wodę do kubków czy czajniczka do zaparzania, zostawisz na kilka minut, a potem z łatwością wyszorujesz osad. Po myciu w skrobi dokładnie spłucz naczynia.

Wiele gwiazd korzysta z ekologicznych detergentów. Reni Jusis jako pierwsza promowała ten trend
Wiele gwiazd korzysta z ekologicznych detergentów. Reni Jusis jako pierwsza promowała ten trend123RF/PICSEL

Domowy płyn 

Przygotuj go sama. Jak? Umyj trzy cytryny i pokrój razem ze skórką. Wrzuć do blendera, dodaj 200 g grubej soli i rozdrobnij. Potem wlej 100 ml octu jabłkowego oraz 200 ml wody. Miksuj do uzyskania jednolitej mieszanki. Przelej ją do garnka i gotuj przez 15 minut na średnim ogniu, mieszając drewnianą łyżką, aby płyn nie przylegał do dna.

Odstaw do ostygnięcia. Ponownie go wymieszaj i wlej do butelki (idealna będzie szklana). Przechowuj taki płyn w szczelnie zamkniętym naczyniu, najlepiej w lodówce. W ten sposób otrzymasz ok. 500 ml płynu za pięć złotych.

Ekodetergent do zmywarki 

Wsyp do dużego słoja szklankę sody oczyszczonej, 1/4 szklanki kwasku cytrynowego, 1/4 szklanki soli gruboziarnistej oraz dodaj 10 kropli cytrynowego lub pomarańczowego olejku eterycznego, które mają właściwości czyszczące i antybakteryjne. Wymieszaj. Na jedno mycie wystarczy łyżeczka proszku. Możesz go też używać do tradycyjnego czyszczenia.

Płukanie na błysk 

Wlej do komory zlewu sześć litrów wody i dodaj do niej szklankę octu spirytusowego. Opłucz w tym roztworze naczynia i odstaw na suszarkę. Octu użyj także, jeśli korzystasz ze zmywarki: wlej szklankę do komory na środek nabłyszczający.

Zobacz także: 

Ósma edycja plebiscytu Stylowy Kosmetyk za nami!Styl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas