Jak się pozbyć wągrów? Oto tani i domowy sposób

Wągry to zmora wielu osób. Te nieestetyczne, czarne kropki tworzą się głęboko pod skórą i ciężko je usunąć. Istnieje jednak na nie prosty sposób. Pomocna może się okazać parówka, czyli kąpiel w parze wodnej, która skutecznie oczyści skórę. Jak ją przygotować w domu?

Przed parówką, czyli kąpielą w parze wodnej istotne jest odpowiednie przygotowanie skóry twarzy
Przed parówką, czyli kąpielą w parze wodnej istotne jest odpowiednie przygotowanie skóry twarzy123RF/PICSEL

Czym są wągry?

Wągry, inaczej zaskórniki otwarte, to zmiany skórne, które powstają w wyniku zatykania się ujść mieszków włosowych przez nagromadzony nadmiar sebum i komórek złuszczonego naskórka. Mają ciemną, nawet czarną barwę i mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych.

Najczęściej pojawiają się na nosie, brodzie i czole, czy w tzw. okolicy T, ale zdarza się, że tworzą się także na policzkach, dekolcie i plecach.

Jakie są przyczyny powstawania wągrów?

Do powstawania wągrów przede wszystkim przyczynia się nadmiar sebum i niewłaściwe złuszczanie naskórka. Dość często borykają się z nimi osoby z cerą tłustą i mieszaną. Do przyczyn należą również zaburzenia hormonalne, stres, złe nawyki żywieniowe oraz nieprawidłowa pielęgnacja skóry i nieodpowiednio dobrane kosmetyki.

Wągry, inaczej zaskórniki otwarte, to zmiany skórne, które powstają w wyniku zatykania się ujść mieszków włosowych
Wągry, inaczej zaskórniki otwarte, to zmiany skórne, które powstają w wyniku zatykania się ujść mieszków włosowych123RF/PICSEL

Jak się pozbyć wągrów? Pomocna będzie parówka

Wiele osób widząc na swojej skórze wągry, próbuje się ich pozbyć przy użyciu rąk. Wyciskanie ich nie jest dobrym pomysłem. Lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie parówki z dodatkiem ziół.

Przed kąpielą w parze wodnej istotne jest odpowiednie przygotowanie skóry twarzy. Powinna być oczyszczona ze wszystkich kolorowych kosmetyków oraz innych produktów. Może być po tonizacji, ale należy pamiętać, by na skórę twarzy nie aplikować kremów.

Jak przygotować parówkę? 

  1. Do miski wrzucamy zioła, które wykazują działanie antybakteryjne. Może to być np. suszony nagietek, melisa i mięta. 
  2. Zioła zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą, nachylamy się nad miską i głowę przykrywamy ręcznikiem. 
  3. Należy pamiętać, by nie trzymać twarzy zbyt blisko wody. 
  4. Parówka powinna trwać mniej więcej od 10 do 15 minut. 

Zabieg warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Regularne stosowanie takiej parówki wyraźnie poprawi wygląd i kondycję skóry. Stanie się nie tylko świeża i gładka, ale także zredukują się wszelkie niedoskonałości.

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiająInteria.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas