Komary. Jak się przed nimi bronić
Zwykle nie czujemy ukłucia. Dopiero bzyczenie nad uchem albo swędzący bąbel uświadamiają nam obecność kłujących intruzów.
Pomidory na balkonie
Zapach wydzielany przez liście i łodygi pomidorów odstrasza komary. Nie lubią go również muchy, mrówki i kleszcze. Ustaw na balkonie lub tarasie kilka doniczek z pomidorami, a będziesz mogła spokojnie odpoczywać na świeżym powietrzu. Specjalne, balkonowe odmiany przynoszą też obfite plony. Komary nie lubią również zapachu kocimiętki i Plectranthusa, zwanego komarzycą. Odstrasza je także aromat bazylii, rozmarynu, mięty, piołunu i niedźwiedziego czosnku.
Odstrasz szarym mydłem
Komary wyczuwają zapach rozgrzanego ciała z dużej odległości. Przed odpoczynkiem w ogrodzie lub na balkonie warto więc wziąć prysznic. Nie używaj jednak pachnących żeli ani mydeł, bo ich zapach (zwłaszcza kwiatowy i owocowy) może komary przyciągać. Umyj się szarym mydłem. Owady nie lubią jego zapachu. Po kąpieli nie smaruj się pachnącymi balsamami ani kremami. Jeśli musisz coś nałożyć na skórę, sięgnij po kosmetyk bezzapachowy. Szare mydło złagodzi również swędzenie po ukłuciu komara. Suchą kostką potrzyj bąbel.
Skrop parapet olejkiem
Aby nie wpuścić komarów do domu, połóż na parapecie kilka warstw wilgotnego papierowego ręcznika i skrop olejkiem odstraszającym owady. Komary odfruną, gdy poczują zapach paczuli, mięty, eukaliptusa cytrynowego. Ten ostatni zawiera citriodiol, składnik, którego skuteczność w odstraszaniu owadów jest porównywalna z chemicznymi repelentami.
Zapach cebuli
Połóż kilka plasterków cebuli na nocnym stoliku, a zniechęcisz komary do nękania cię podczas snu. Wykorzystaj ją też, gdy Cię pogryzą podczas spaceru lub grillowania. Sok z cebuli skutecznie łagodzi swędzenie i ból nie tylko po ukłuciu przez komara, ale także po użądleniu przez osę lub pszczołę.
Wanilia i cytryna
Posmaruj skórę olejkiem waniliowym (takim do ciasta), wymieszanym z sokiem z cytryny. Obydwa zapachy skutecznie odstraszają komary. Zamiast olejku możesz użyć nasion z laski wanilii. Wyskrob je łyżeczką, rozgnieć na desce lub talerzyku i dodaj do soku cytrynowego. Przelej mieszankę do butelki, wstrząśnij i odstaw na godzinę. Następnie odcedź i przelej do butelki ze spryskiwaczem.
Gdy wtargną do domu
Potrafią skutecznie zakłócić sen. Wypróbuj sprawdzone sposoby na pozbycie się komarów z sypialni.
Nalej do słoika pół szklanki białego octu i dodaj łyżkę olejku terpentynowego (kupisz w aptece, ok. 13 zł/100 g). Wyjdź z pokoju i zamknij drzwi. Opary terpentyny zabiją komary. Po ok. 30 minutach wylej zawartość słoika i posprzątaj martwe owady.
Kup elektrofumigator - urządzenie z płynem owadobójczym włączane do kontaktu (ok. 20 zł). Wydobywające się z niego opary zabijają komary. Niezalecany do pokoju dziecięcego.
Jeśli nie uda ci się wypłoszyć komarów z sypialni, zażyj pastylkę witaminy B-complex. Owady nie znoszą jej zapachu, który wydziela się przez skórę, i będą cię omijać z daleka. Witaminy z grupy B odstraszają też meszki i kleszcze.
Załóż moskitierę
Siatka w oknie to najlepszy sposób na spokojną noc. Nie wpuści też do domu much, moli i innych uciążliwych owadów. Jak ją wybrać? Zwracaj uwagę na wielkość oczek. Aby zatrzymała komary i meszki, nie powinny być większe niż 1,2x1,2 mm.
Najpraktyczniejsza jest moskitiera roletowa, którą można podnosić lub opuszczać w razie potrzeby. Jeśli jesteś uczulona na pyłki, wybierz moskitierę antyalergiczną, która je zatrzyma. Ważny jest też kolor. Jeśli chcesz, aby siatka chroniła także przed słońcem, kup ciemną (czarną, brązową, szarą).
Zobacz także: