​Kwas hialuronowy: na co jest skuteczny? Jakie ma właściwości?

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce. Jedynymi z najpopularniejszych zabiegów są kwas hialuronowy pod oczy czy na twarz. Niewiele osób wie jednak, że kwas hialuronowy stosowany jest m. in. w leczeniu nowotworów, chorób stawów, wątroby i oczu. Kto może stosować kwas hialuronowy? Jakie są przeciwwskazania?

Kwas hialuronowy jest popularny w medycynie estetycznej i kosmetyce
Kwas hialuronowy jest popularny w medycynie estetycznej i kosmetyce123RF/PICSEL

Kwas hialuronowy występuje w organizmie ludzkim jako sól sodowa czyli hialuronian sodu. Jest on składnikiem płynów ustrojowych, budulcem ścian naczyń krwionośnych, występuje także w oku (w ciele szklistym), a także w skórze.

Im jesteśmy starsi, tym bardziej zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w tkankach.

Kwas hialuronowy - działanie

Kwas hialuronowy jest niezwykle ważnym składnikiem w naszym organizmie. Wiąże wodę - odpowiada więc przede wszystkim za nawilżenie skóry. Im mniejszy mamy poziom kwasu hialuronowego w skórze, tym bardziej zniszczone będą włókna kolagenowe, skóra stanie się wysuszona i wiotka, co doprowadzi do powstania zmarszczek.

Ponadto kwas hialuronowy, jako składnik płynu stawowego, odpowiada za działanie chrząstek stawowych i ich sprężystość. Kiedy stężenie kwasu hialuronowego zmniejsza się, dochodzi do zwyrodnienia stawów.

Dzięki kwasowi hialuronowemu w oku mamy zapewnioną odpowiednią lepkość i sprężystość gałki ocznej, dzięki czemu oko może prawidłowo funkcjonować.

Kwas hialuronowy - zastosowanie

Kwas hialuronowy w medycynie stosuje się bardzo szeroko. Jest on przydatny w takich dziedzinach jak okulistyka, ortopedia, reumatologia, dermatologia, otolaryngologia.

Kwas hialuronowy jest składnikiem płynu stawowego. Niedobór kwasu hialuronowego może powodować m. in. chorobę zwyrodnieniową
Kwas hialuronowy jest składnikiem płynu stawowego. Niedobór kwasu hialuronowego może powodować m. in. chorobę zwyrodnieniową123RF/PICSEL

W ortopedii kwas hialuronowy pomaga leczyć choroby stawów (zwłaszcza chorobę zwyrodnieniową stawów) oraz kości. Popularne są zabiegi z zastrzykami z kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy w ginekologii pomaga zwalczać stany zapalne i goić rany po operacjach pochwy, sromu i macicy oraz brachyterapii.

Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem kropli do oczu i soczewek kontaktowych ze względu na jego właściwości wiązania wody. Dzięki temu jest skutecznym środkiem na popularny zespół suchego oka. Wykorzystuje się go także podczas zabiegów okulistycznych, jak przeszczep rogówki czy usunięcie zaćmy.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy na usta, kwas hialuronowy na twarz, kwas hialuronowy pod oczy - te zabiegi są bardzo popularne w gabinetach medycyny estetycznej, w gamie zabiegów anti-aging. Podczas nich wstrzykuje się preparaty z kwasem hialuronowym w określone miejsce na ciele. Dzięki temu zmarszczki zostają wypełnione. Efekt utrzymuje się od pół roku do roku.

Kwas hialuronowy pomaga usunąć zmarszczki
Kwas hialuronowy pomaga usunąć zmarszczki123RF/PICSEL

Jeśli nie chcemy zdecydować się na kosztowny zabieg, możemy skorzystać z jednego z wielu kremów z kwasem hialuronowym dostępnych na rynku.

Kwas hialuronowy - przeciwwskazania

Kwas hialuronowy dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią? To nie jest dobry pomysł. Nadal nie przeprowadzono dokładnych badań odniośnie wpływu kwasu hialuronowego na płód i mleko matki. Mogą go natomiast stosować alergicy - oprócz delikatnego bólu, siniaka i niewielkiego rumienia w miejscu wstrzyknięcia, niezwykle rzadko powoduje reakcje alergiczne.

Przeczytaj także:

* * *

Zobacz więcej:

„Ewa gotuje”: Kulki ryżowe z daktylamiPolsat