Miód. Jak wybrać najlepszy?

​Wzmocni organizm, dostarczy cennych witamin i minerałów, a także doskonale nawilży skórę suchą, łuszczącą się i trądzikową. Można nim smarować krostki i owrzodzenia, ponieważ ma działanie antybakteryjne. Naukowcy podejrzewają ponadto, że miód wzmacnia kości. To ważna wiadomość dla osób zagrożonych osteoporozą. Jednak codzienne spożycie miodu musi być wsparte ćwiczeniami zalecanymi w profilaktyce osteoporozy (piszemy o nich obok). By miód nie stracił swych właściwości leczniczych, nie można go ogrzać do temp. wyższej niż 40°C.

Miód to lek i kosmetyk na wiele dolegliwości
Miód to lek i kosmetyk na wiele dolegliwości123RF/PICSEL

Spadziowy jest jednym z najcenniejszych miodów. Produkują go pszczoły z roślin i wydzielin owadów żyjących na liściach lub igłach drzew. Taki miód wzmocni organizm, zaleca się go osobom osłabionym, z anemią. Dobrze działa na układ moczowy i żółciowy, zaleca się go także osobom otyłym - przyspiesza metabolizm. Po miód ze spadzi iglastej warto sięgnąć przy infekcjach dróg oddechowych, w zaparciach i biegunkach.

Lipowy

Dobry na przeziębienie - ma właściwości antybakteryjne, dostarczy witamin z grupy B, witaminy C. Miód lipowy łagodzi kaszel, obniża gorączkę, a także uspokaja.

Wielokwiatowy

Działa jak naturalny antybiotyk, podaje się go na wzmocnienie i w infekcjach. Poleca się go także osobom dbającym o linię (nie jest zbyt kaloryczny). Warto go podawać dzieciom, ponieważ miód wielokwiatowy ma właściwości antyalergiczne i przeciwdziała próchnicy. Służy seniorom - wzmacnia serce, wątrobę i jelita.

Akacjowy zmniejszy wzdęcia i zaparcia, łagodzi zgagę. Działa uspokajająco, korzystnie wpływa na gardło w infekcji dróg oddechowych. Warto go podawać niejadkom - poprawia apetyt.

Gryczany oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, leczy anemię (dostarczy żelaza). Wzmocni układ krążenia, działa przeciwmiażdżycowo.

Rzepakowy likwiduje zaparcia, poleca się go w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Wzmocni układ krążenia, wspomaga leczenie nadciśnienia.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas