Możesz schudnąć bez wyrzeczeń
Przybyło ci kilka kilogramów podczas epidemii? Nie musisz teraz się głodzić. Wybieraj jednak właściwe produkty i przestrzegaj kilku zasad.
Rano jajko
Jest niskokaloryczne i dostarcza cennych składników odżywczych: pełnowartościowego białka, witamin oraz mikroelementów. Jednak jego najważniejszą właściwością jest to, że reguluje poziom cukru we krwi. Po zjedzeniu gotowanego jajka, delikatnej jajecznicy na maśle lub omletu bez tłustych dodatków nie przytyjesz i długo nie poczujesz głodu.
Nie obawiaj się też, że po jajkach wzrośnie Ci poziom cholesterolu. Zawarte w żółtku nienasycone kwasy tłuszczowe i lecytyna skutecznie obniżają stężenie złego cholesterolu (LDL) i podnoszą dobrego (HDL). Oczywiście nie przesadzaj z ilością jajek. Jedno dziennie wystarczy.
Pamiętaj o płynach
Jeśli za mało pijesz, możesz odczuwać głód. Ssanie w żołądku często świadczy o niedostatecznym nawodnieniu organizmu. Między posiłkami pij dużo wody i innych napojów bez cukru, a apetyt na jedzenie zmaleje. Wypróbuj napar z imbiru. Znany ze swoich właściwości antywirusowych, pomaga także schudnąć. Zawiera bowiem gingerol, który przyspiesza przemianę materii, poprawia trawienie i hamuje apetyt. Pij 2-3 szklanki naparu dziennie. Może być zimny, np. z lodem.
Nie unikaj przekąsek
Wybieraj jednak takie, po których nie przytyjesz. Doskonałe są np. migdały. Garść (ok. 30 sztuk) to zaledwie 30 g (172 kcal). Zawierają dużo błonnika i łatwo przyswajalne, zdrowe tłuszcze. Sprzyjają odchudzaniu, ponieważ regulują poziom cukru we krwi. Podobne właściwości mają orzechy pistacjowe. Jedne i drugie są też dobrym źródłem magnezu, potasu, wapnia oraz witamin z grupy B.
Przyprawiaj!
Wiele przypraw przyspiesza spalanie tłuszczu. Dodawaj je do potraw, a pomogą Ci pozbyć się zbędnych kilogramów.
Cynamon - zawiera dużo błonnika i poprawia trawienie. Reguluje też poziom cukru we krwi, chroniąc przed napadami głodu. Pij na czczo ciepłą wodę z łyżką miodu i łyżeczką cejlońskiego cynamonu. Możesz także dodawać go do kefiru, jogurtu, twarożku.
Pieprz - znajdująca się w nim piperyna zmniejsza aktywność genów odpowiedzialnych za tworzenie się nowych komórek tłuszczowych,
Kurkuma - nasila wydzielanie żółci, wspomaga pracę wątroby i przyspiesza trawienie.
Jedz powoli
Dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Delektuj się potrawami. Jedzenie w pośpiechu sprawia, że nie odczuwamy pełni smaku i przestajemy kontrolować ilość spożywanego pokarmu. Dokładne, powolne przeżuwanie powoduje też lepsze przyswajanie przez organizm cennych składników. Mózg natomiast wcześniej rejestruje uczucie sytości niż wtedy, gdy szybko łykasz kęsy. Zaplanuj więc porę posiłków i wygospodaruj czas na zjedzenie ich w spokoju.