Reklama

Reklama

Naturalne kosmetyki! Na co zwrócić uwagę?

Jak grzyby po deszczu, w sklepach pojawiły się naturalne produkty. Sprawdź, za co płacisz i jakie pułapki na Ciebie czyhają.

Nowy trend w pielęgnacji zakłada stosowanie kosmetyków tak naturalnych, że można je jeść. Owszem, najlepiej samej przygotować taką miksturę, ale nie każda z nas ma tyle czasu i zapału. A wtedy sięgamy po coraz bardziej popularne kosmetyki naturalne ze sklepu. 

Co je wyróżnia? 93-98 procent ich składu wyprodukowane jest wyłącznie lub prawie wyłącznie z surowców pochodzenia naturalnego, czyli są bezpieczne dla naszej skóry i organizmu (wiele kosmetyków syntetycznych ma na tyle małe nanocząsteczki, że przenikają one przez barierę skóry do krwiobiegu). Poza tym ich produkcja i opakowanie są przyjazne środowisku. 

Naturalne produkty kosmetyczne nie zawierają:

Reklama

- Syntetycznych detergentów typu SLS i SLES oraz emulgatorów typu PEG. 

- Chemicznych konserwantów rakotwórczego formaldehydu i parabenów ukrytych pod nazwami: Methylparaben, Utylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben czy Ethylparaben.

- Pochodnych ropy naftowej wazeliny, parafiny, silikonu i olejów mineralnych.

- Składników testowanych na zwierzętach. Znak V Viva dla wegetarian i wegan to symbol Fundacji Viva, którym oznaczane są produkty niezawierające żadnych składników odzwierzęcych ani oleju palmowego.

Mniejsze ryzyko alergii

Śladowe ilości chemii w naturalnych specyfikach to mniej podrażnień. Ale ekstrakty roślinne też mogą wywołać uczulenie. 

Tego unikaj!

SLS-ów - zwykle zawierają je szampony i żele pod prysznic. Dzięki detergentom typu SLS pasma świetnie się pienią i dokładnie oczyszczają, mogą jednak wysuszać i podrażniać skórę głowy. Osłabiają również Naturalne produkty kosmetyczne nie zawierają: mieszki włosowe, prowadząc wypadania kosmyków. 

PEG-ów, występujących np. w kremach. Zapewniają przyjemną konsystencję kosmetyku, wiążąc substancje oleiste z wodą. Jednak uszkadzają płaszcz lipidowy naskórka. 

Parabenów w podkładach. Te konserwanty zapobiegają rozwojowi bakterii. Ale kosmetyk, który ma je w składzie, może powodować uczulenie oraz zaburzać gospodarkę hormonalną.  

Formaldehydu w lakierach do paznokci. Ten rakotwórczy konserwant może powodować stany zapalne i podrażnienia.  Formaldehydu w lakierach do paznokci. Ten rakotwórczy konserwant może powodować stany zapalne i podrażnienia. 

Zobacz także:

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: kosmetyki | naturalne kosmetyki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy