Nieocenione właściwości torfu
Jest jednym z naszych najcenniejszych naturalnych bogactw. Regeneruje, detoksykuje, ujędrnia. Co jeszcze potrafi?
Co to jest torf?
To powstała ze szczątków roślinnych skała osadowa. Substancja ta jest bogatym źródłem pierwiastków i minerałów, które korzystnie wpływają na organizm. Znajdziesz w nim m.in. krzem, potas, magnez, wapń, brom i kwas huminowy, które działają stymulująco. Rodzajem torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie jest borowina - to ona zwykle stosowana jest w kosmetyce.
Jakie działanie ma torf?
Kąpiele borowinowe zalecane są nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia. W Polsce tradycja stosowania torfu w uzdrowiskach sięga połowy XIX wieku. W medycynie wskazaniem do sięgnięcia po borowinę są m.in. choroby reumatyczne i zaburzenia krążenia. Ponieważ zawiera ona związki o działaniu estrogennym, które oddziałują na korę nadnerczy, pomaga leczyć choroby kobiece.
W kosmetyce ceni się ją ze względu na właściwości detoksykujące i oczyszczające skórę oraz działanie regenerujące. Preparaty na bazie borowiny chronią przed wolnymi rodnikami, redukują zmarszczki, skutecznie walczą z cellulitem, wzmacniają włosy i koją umysł.
Od czego zacząć?
Jeśli myśląc "torf", widzisz błotną masę, uspokajamy. Kosmetyki borowinowe (poza tymi specjalistycznymi) wyglądają zwyczajnie. Możesz na początek wypróbować płyn do kąpieli, mydło lub krem.
Czy torf jest dla każdego?
Nie. Schorzenia takie jak żylaki, nadczynność tarczycy, czy miażdżyca są poważnym przeciwwskazaniem do jego stosowania.
Zobacz również: