Oczyszczanie twarzy olejami: Jak to robić?

Oczyszczanie twarzy olejami to metoda zmywania makijażu. Odpowiednio dobrane oleje poradzą sobie z kolorowymi kosmetykami, zanieczyszczeniami oraz sebum. Oczyszczanie twarzy olejami coraz częściej zastępuje demakijaż płynem micelarnym.

Oczyszczanie twarzy olejami nie narusza bariery hydrolipidowej naskórka
Oczyszczanie twarzy olejami nie narusza bariery hydrolipidowej naskórka123RF/PICSEL

Na czym polega oczyszczanie twarzy olejami?

Oczyszczanie twarzy olejami rozpoczynamy nałożeniem na suchą twarz mieszanki olejów. Następnie należy rozprowadzić ją po całej twarzy kolistymi ruchami. Ważne, by zrobić to dokładnie i delikatnie.

W celu usunięcia oleju z twarzy oraz rozpuszczonego makijażu należy wykorzystać mokry ręcznik. Wystarczy przyłożyć go do twarzy i delikatnie ściągać olej. 

Te dwa kroki najlepiej powtórzyć jeszcze raz, by mieć pewność, że skóra została dogłębnie oczyszczona. Następnie twarz należy umyć ciepłą wodą.

Czy warto oczyszczać twarz olejami?

Oczyszczanie twarzy olejami nie narusza bariery hydrolipidowej naskórka, jak w przypadku innych produktów przeznaczonych do zmywania makijażu. Ponadto jeszcze jedną zaletą jest poprawa kondycji skóry oraz dokładne oczyszczenie twarzy. 

Już po kilku tygodniach regularnego oczyszczania twarzy olejami można zauważyć, że skóra jest nawilżona. Do tego zmniejszy się widoczność porów oraz ilość zaskórników.

Olej rycynowy jest wykorzystywany do oczyszczania twarzy
Olej rycynowy jest wykorzystywany do oczyszczania twarzy123RF/PICSEL

Decydując się na oczyszczanie twarzy olejami, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze olej powinien zostać dobrany do typu cery. Do tego powinien być nakładany na suchą twarz bez dodatku wody.

Usuwanie oleju z twarzy za pomocą ręcznika powinno być bardzo delikatne. Wszystko po to, by nie doprowadzić do podrażnień. W dodatku olej powinien być bardzo dokładnie spłukany z twarzy.

Jaki olej wybrać?

Oczyszczanie twarzy olejami sprawdzi się na cerze suchej, normalnej, jak i tłustej. Stosuje się mieszankę olei, w której skład wchodzi olej rycynowy oraz olej bazowy.

Dobór oleju bazowego powinien być uzależniony od typu skóry. Zaleca się wybieranie spośród olei naturalnych, tłoczonych na zimno, nierafinowanych. 

W przypadku cery tłustej może to być olej z czarnuszki lub lniany. Na cerze mieszanej sprawdzi się olej z pestek winogron, a na cerze normalnej olej z awokado lub z pestek granatu. Z oczyszczaniem cery suchej poradzi sobie olej z migdałów lub z pestek moreli. 

Po dobraniu odpowiedniego oleju bazowego mieszankę należy przygotować w odpowiednich proporcjach. Skórę suchą i dojrzałą najlepiej oczyszczać mieszanką, w której skład wchodzi 10 proc. oleju rycynowego i 90 proc. oleju bazowego. Skóra normalna może być oczyszczana 20 proc. oleju rycynowego oraz 80 proc. oleju bazowego. Na skórze tłustej, mieszanej oraz trądzikowej sprawdzi się 30 proc. oleju rycynowego i 70 proc. oleju bazowego. 

Na rynku jest sporo gotowych olejków do oczyszczania twarzy. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy nie zawierają parafiny. 

Czytaj więcej:

Zbawienny wpływ octu jabłkowego na skórę

SPF: Dlaczego warto stosować kremy z filtrem?

Brwi na mydło: Jak to zrobić?

Zobacz także:

„Ewa gotuje”: Szakszuka po góralskuPolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas