Odsłoń piękne stopy!

Nie wystarczy krzyczący kolor na paznokciach, trzeba zadbać o stopy kompleksowo. Na dodatek liczy się systematyczność. Wtedy efekty będą widoczne.

Namocz nogi w wodzie z dodatkiem soli i szarego mydła
Namocz nogi w wodzie z dodatkiem soli i szarego mydła123RF/PICSEL

Odciski

Nie próbuj ich usuwać na własną rękę. Wystarczy jedna wizyta u podologa, by pozbyć się problemu. Aby im zapobiegać na co dzień, noś wygodne obuwie, a w przypadku stwierdzonych niewłaściwości w budowie stopy – stosuj właściwie dobrane wkładki amortyzujące ucisk.

Chociaż powinno się o nie dbać przez cały rok, teraz nic się nie ukryje. Jeśli twoje stopy nie są jeszcze gotowe na letnie odkrycie, czas zrobić z nimi porządek. Oto rady Sylwii Śląskiewicz, podologa.

I zdrowe, i ładne

• P jak peeling. Robiony raz w tygodniu pozwala na bieżąco ścierać martwy naskórek i działa mniej inwazyjnie niż pumeks – nosiciel bakterii. Poza tym poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu nabiera ona znacznie zdrowszego wyglądu i staje się bardziej elastyczna.

• P jak pielęgnacja na co dzień. Przed snem systematycznie wcieraj w stopy odżywczy krem. Upewnij się jednak, że zawiera on składniki aktyw ne. Może być to na przykład aloes, mocznik, masło shea, allantoina, D-pantenol, witamina A oraz E. Równie pomocnymi składnikami będą olejki z drzewa herbacianego czy też z lawendy.

• P jak pedicure podologiczny. Kiedy domowa pielęgnacja stóp nie wystarcza, możesz udać się na pedicure podologiczny. Pozwala on na pozbycie się takich zrogowaceń skóry, jak odciski i modzele, których nie powinniśmy usuwać na własną rękę, ponieważ grozi to infekcją. Koszt 1,5-godzinnego, kompleksowego zabiegu to 120-170 zł.

Brzydkie paznokcie

Gdy grubieją i stają się żółte, prawdopodobnie masz grzybicę paznokci. W tej sytuacji koniecznie skonsultuj to z dermatologiem, bo grzybica może się roznieść nawet na paznokcie dłoni. Kurację stosuje się kilka miesięcy.

Wrastający paznokieć

Aby temu zapobiec, przycinaj paznokcie prosto i unikaj noszenia ciasnych butów. Jeśli natomiast wdał się już bolesny stan zapalny, udaj się do podologa. Dużo gabinetów oferuje bezpłatne konsultacje.

Przed wiosną stopy trzeba doprowadzić do porządku
Przed wiosną stopy trzeba doprowadzić do porządku123RF/PICSEL

Popękane pięty

Namocz nogi w wodzie z dodatkiem soli i szarego mydła. 15-20 minut wystarczy. Osusz dobrze stopy i wmasuj witaminę A w kroplach i krem z mocznikiem. Załóż bawełniane skarpetki na noc.

Haluksy

Jeśli koślawy paluch dopiero zaczyna się pojawiać, koniecznie unikaj wąskich i niewygodnych butów oraz stosuj opaski lub plastry żelowe na haluksy. Chronią one przed otarciami i utrzymują paluch we właściwej pozycji.

Grzyby i bakterie

Profilaktycznie warto wykonywać kąpiele stóp w soli morskiej, która zapobiega poceniu się skóry i grzybicy. Potem trzeba dobrze osuszyć skórę, bo to wilgoć nasila objawy grzybicy. W przypadku choroby należy jak najszybciej zastosować lek antygrzybiczy.

Nieprzyjemny zapach

Noś skarpetki i buty z naturalnych tworzyw, stosuj specjalne dezodoranty. W aptekach dostępne są również zdrowotne skarpetki i wkładki. Możesz też moczyć nogi w wodzie z dodatkiem olejku miętowego.

Nadmierna potliwość

Podstawa to dbanie o higienę stóp. Myj je chłodną wodą z dodatkiem kory dębu lub szałwii. Każdorazowo po osuszeniu, wcieraj w stopy talk lub specjalny preparat przeciwpotny.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas