Reklama

Osiem sposobów na użycie proszku do pieczenia

Zazwyczaj służy do wypieków, ale bywa także pomocny w różnych pracach domowych. Podpowiemy ci, jak jeszcze można go wykorzystać.

Ma wiele cennych właściwości. Świetnie wchłania wilgoć, dezynfekuje, zmiękcza, neutralizuje kwasy i ściera zanieczyszczenia. Dlatego też może się przydać w wielu sytuacjach.

1. Zwalcza mrówki i karaluchy

 Posyp miejsce wędrówek owadów, a gdy jest ich  dużo, zmieszaj 2 łyżeczki proszku z 1 l wody i spryskaj. Jeśli nie wiadomo, skąd się  pojawiają, przygotuj pułapkę. Wlej na talerzyk odrobinę miodu, a dookoła rozsyp proszek i zbierz go za 2-3 godziny. W podobny sposób zwalczaj karaluchy, a także mszyce.

2. Wybiela zęby

Świetnie sprawdza się jako preparat do rozjaśniania szkliwa i usuwania kamienia nazębnego. Wetrzyj go szczoteczkę i umyj nią zęby dwa razy w miesiącu. Nie rób tego częściej, aby ich nie osłabić.

Reklama

3. Rozjaśnia pranie

 Poradzi sobie z poszarzałymi firankami, zszarzałymi ubraniami  czy brudnymi skarpetkami. Wsyp 1-2 opakowania do pralki ze środkiem do prania, a proszek zadziała jak wybielacz.

4. Usuwa plamy

Upora się ze śladami kawy, herbaty, rdzy, potu, smoły, soków i wina. Przygotuj gęstą pastę z proszku do pieczenia i wody, rozprowadź na dane miejsca. Zostaw na kilkanaście minut albo dłużej, zależnie od stopnia zanieczyszczenia, a potem spłucz.  Powtórz w razie potrzeby.

 Zmywa pleśń, wilgoć i trudny do usunięcia brud spomiędzy kafelków. Wykorzystaj go więc do sprzątania kuchni i łazienki. Zmieszaj proszek z odrobiną wody, nanieś i zostaw na godzinę. Aby dotrzeć do zakamarków, użyj szczoteczki do fug albo do mycia zębów.

6. Odświeża przetłuszczone włosy

 To świetny sposób na dodanie objętości kosmykom, które szybko się przetłuszczają. Rozpuść opakowanie proszku do pieczenia w litrze wody i przygotowanym roztworem umyj głowę. Potem go spłucz i użyj zwykłego szamponu. Regularne powtarzanie tego zabiegu zapobiegnie przetłuszczaniu i sprawi, że fryzura będzie puszysta.


7. Eliminuje zapachy

Usuwa nie tylko brzydką woń z dłoni, z butów, ale także z pojemników na śmieci i z toalety. Możesz nim natrzeć wybrane miejsca albo posypać i odczekać chwilę, zależnie od zabrudzenia. A potem zetrzyj szmatką. 

8. Czyści różne przedmioty

Odświeża srebro, szkło, kryształy i meble z wikliny. Wystarczy nałożyć pastę z proszku i łyżeczki wody, wetrzeć i spłukać. Oprósz nim też zabrudzony materac lub tapicerowane meble, a potem je odkurz. Z kolei aby odetkać rury kanalizacyjne i toaletę, wsyp 10-12 g proszku (opakowanie) i wlej 1/2 szklanki octu. 

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama