Reklama

Oszczędności w łazience

Lubisz kąpiel w wannie lub długie gorące prysznice, a woda w umywalce leje się zawsze strumieniami? Sprawdź, ile na tym tracisz i jak możesz lepiej gospodarować energią i wodą.

Niewielkim wysiłkiem sprawisz, że miesięcznie w twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy.

Poranna kąpiel


Nawet się nie spodziewasz, jak bardzo możesz zmniejszyć rachunki, ograniczając zużycie wody. Zacznij od zastąpienia kąpieli w wannie prysznicem. Ale też oszczędnie!

Wyliczono, że ok. 10-minutowa kąpiel pod nim to zużycie 120-180 litrów wody! Zmniejsz ten czas o połowę, nie korzystaj ze zbyt gorącej wody oraz nie odkręcaj kurków maksymalnie. W ciągu roku odłożysz nawet 600 zł!

Zmniejsz strumień


Warto również wprowadzić inne dobre nawyki w używaniu wody. Zakręcanie kurków podczas mycia zębów to jeden z nich. Możesz także zmniejszać przepływ wody, gdy korzystasz z umywalki. Stosując perlatory, czyli końcówki napowietrzające na kran, nie odczujesz, że strumień będzie słabszy, a dzięki temu zmniejszysz zużycie wody nawet od 15 do 60 proc.

Reklama

Ekonomiczne pranie


Już na etapie kupowania sprzętów AGD warto postawić na te najmniej energochłonne - oznaczone są one klasą A lub A++. Możesz też pomyśleć o urządzeniu z praktycznymi funkcjami - np. z automatycznym dopasowaniem ilości wody do wagi prania. Jednak zacząć oszczędzać możesz już na tej pralce, którą masz.

Pamiętaj, by zawsze ładować ją do pełna. Zamiast używać długiego programu, lepiej zapierz bardzo brudne rzeczy ręcznie. Realny zysk da również zmniejszenie temperatury. Nowoczesne proszki i płyny piorące radzą sobie dobrze z brudem już przy 30-40 st. C. Jeśli nie musisz, nie używaj też prania wstępnego i gotowania, bo te programy podwajają zużycie energii.

Rzadziej także korzystaj z suszarki. Ubrania nie będą się tak szybko niszczyć, a rachunki za prąd będą mniejsze. Nie trzeba więc dużo wysiłku, by zaoszczędzić, wystarczy korzystać z prądu i wody z głową!

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy