Reklama

Piękna po urlopie

Na wakacjach wyglądałaś znakomicie. Byłaś pełna energii, miałaś błysk w oku i aksamitną cerę. Teraz skóra nie jest już tak piękna. Co robić?

Powierzchnię naskórka pokrywa tzw. ochronny płaszcz lipidowy. Składa się on z mieszaniny tłuszczów m.in. z gruczołów łojowych. Jeśli warstwa jest szczelna, woda pozostaje w głębi i skóra jest elastyczna.

Czasami jednak, np. pod wpływem zbyt dużej dawki słońca, pojawiają się w niej tzw. dziury. Woda przez nie wyparowuje, a skóra zaczyna się łuszczyć. Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj cery, nawet najbardziej tłusta.

Balsamy


Skórę znakomicie nawilżysz w kąpieli. Po wyjściu z wody nakładaj na ciało balsam. Teraz wybieraj kosmetyki z dodatkiem odżywczych olejków, np. z awokado. Do skóry mocno przesuszonej sprawdzają się balsamy zawierające m.in. mocznik, kwas mlekowy i masło karite.

Reklama

Balsam
Preparat nanoś w ciągu kilku minut po wyjściu z kąpieli. Skóra powinna być już sucha, ale jeszcze rozpulchniona po kontakcie z ciepłą wodą. Wcieraj w skórę od dołu ku górze.

Co powinien zawierać dobry balsam?

Aloes. Zmiękcza i mocno nawilża naskórek. Jest również źródłem przeciwutleniaczy, czyli związków, które zapewniają skórze młodość.
Witamina E. Nazywa się ją witaminą młodości. Chroni komórki przed utleniaczami, pomaga pozbywać się wolnych rodników. Zapewnia jej ochronę immunologiczną.
Awokado. Zawiera kwasy: olejowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy, które głęboko wnikają w skórę, zapobiegając ucieczce wody z naskórka.
Kakaowiec. Odżywia, regeneruje, łagodzi podrażnienia i zapobiega wysuszaniu skóry. Teobromina i teofilina przyspieszają metabolizm.
Rozmaryn. Poprawia mikrokrążenie i oczyszcza głęboko cerę. Zawiera olejek lotny, garbniki, saponiny i żywice, które tonizują skórę. Działa antyseptycznie.

Kremy

Nie obejdzie się też bez kilkutygodniowej kuracji kremami i żelami. W skład preparatów nawilżających wchodzą przede wszystkim lipidy i ceramidy, które uszczelniają naskórek, oraz witaminy i wyciągi roślinne. Bardzo pomocne są preparaty z aloesem, algami i z wodą termalną.

Przed parowaniem wody ze skóry chronią także emolienty - środki natłuszczające powstałe z parafiny, lanoliny lub wazeliny. Nałożone na powierzchnię tworzą filtr, który zmniejsza parowanie i zatrzymuje wodę w warstawie rogowej naskórka. Wspomogą również działanie obecnego w naskórku NMF (naturalnego czynnika nawilżającego).

Kąpiel
Do wanny dodaj dwie łyżki oleju, np. z pestek winogron. Możesz też zalać garść suszonego nagietka litrem wrzątku i zaparzać 15 minut. Do przecedzonego naparu dodaj pół litra miodu i wlej do wanny.

Nawilżaj od wewnątrz


Pamiętaj o wodzie. Poprawia trawienie i ułatwia prze filtrowywanie krwi. Skutecznie usuwa toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Zadbaj też o to, by w jadłospisie nie brakowało odpowiedniej dawki wit. A i cynku. Witamina występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego: tranie rybim, wątrobie, mleku, maśle i żółtkach jaj. Cynk znajdziesz w chudym mięsie, drobiu i rybach. Dostarczają go również kasza i chleb pełnoziarnisty.

Woda z bąbelkami
Możesz bez obaw pić wodę gazowaną, bo mitem jest twierdzenie, że ona szkodzi. Drażni kubki smakowe, powodując orzeźwienie. Wpływa na lepsze samopoczucie.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy