Potyczki z plamkami

Gdy pojawią się przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry to problem coraz młodszych kobiet
Przebarwienia skóry to problem coraz młodszych kobiet123RF/PICSEL

Skąd się biorą przebarwienia?

Ciemne plamki na skórze to problem coraz młodszych kobiet.

Najczęściej pojawiają się, gdy ochrona przeciwsłoneczna podczas opalania nie była wystarczająca, np. stosowany preparat miał za niski filtr SPF. Przebarwienia częściej powstają na jasnej skórze niż na śniadej. Nie nadąża ona bowiem z produkcją melaniny (barwnika odpowiedzialnego za powstanie opalenizny) i wtedy zaczyna się gromadzić punktowo.

Przebarwienia trapią także kobiety dojrzałe, bo z biegiem lat melanocyty produkujące malaninę przestają prawidłowo funkcjonować. Plamy na skórze wywoływane są też przez zioła (dziurawiec), kosmetyki z alkoholem (perfumy) i niektóre leki.

U specjalisty

Ciemne, głębokie i rozległe plamy usuną jedynie zabiegi u kosmetyczki lub dermatologa.

Najpopularniejsza metoda to cosmelan i jego nowsza wersja dermelan. Podczas tych zabiegów skóra nie tylko się rozjaśnia, ale także napina i ujędrnia. Lekkim dyskomfortem jest to, że po nich naskórek może dość długo się łuszczyć. Gdy zmiany nie są punktowe, tylko rozległe, najlepsze jest złuszczanie kwasem glikolowym.

Przez kilka dni po zabiegu przebarwienia stają się ciemniejsze, dopiero później wraz ze złuszczaniem się skóry bledną.

Domowe zabiegi

Dobrym naturalnym "rozjaśniaczem" plamek na skórze j est cytryna.

Preparaty bazujące na jej soku zawierają witaminę C, która ma silne właściwości rozjaśniające. Czysty sok z tego owocu może zastępować tonik do twarzy, ale pod warunkiem, że masz cerę normalną. Przy skórze cienkiej, wrażliwej lub naczynkowej sok należy rozcieńczać wodą w stosunku przynajmniej 1:3. Warte uwagi są maseczki z serka homogenizowanego wymieszanego z sokiem z cytryny i natką pietruszki (też zawiera witaminę C). Twarz warto przemywać przynajmniej raz dziennie.

Pomocne kosmetyki

Gdy plamki są nowe, jasne i płytkie, warto wypróbować kremy na przebarwienia.

W składzie kosmetyków rozjaśniających często znajduje się witamina A i kwasy: kojowy, liponowy, fitowy. Przyspieszają one złuszczanie się naskórka i regulują wydzielanie się melaniny. Preparaty na dzień mają także filtry przeciwsłoneczne.

Kosmetyki silniej działające przeznaczone są do stosowania na noc, bo ich składniki uwrażliwiają skórę na słońce. Warto sięgnąć po preparaty działające punktowo na przebarwienia skóry, które zawierają bardzo silnie skoncentrowane składniki.

Więcej w serwisie:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas