Prawda o myciu zębów
Czy żucie gumy pomaga utrzymać zęby w zdrowiu? Czy elektryczna szczoteczka naprawdę jest lepsza od zwykłej? Przeczytaj!
Zdaniem stomatologów, żucie gumy bezpośrednio po posiłku faktycznie pomaga zębom, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, guma musi być bez cukru (np. z ksylitolem), a po drugie trzeba żuć ją tylko kilka minut (aby nie spowodować przerostu mięśni).
Ostrożnie z wodą
Na mycie zębów musisz poświęcić przynajmniej dwie minuty. Szczoteczka elektryczna rzeczywiście jest skuteczniejsza, bo oscylacyjno-rotacyjne ruchy oraz pulsowanie sprawiają, że osad jest dokładniej usuwany, a mała główka z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc. Do płukania jamy ustnej po myciu zębów staraj się używać niewiele wody, dzięki temu działanie past będzie efektywniejsze.
Jabłko nie zastąpi
Mitem jest natomiast, że przed snem, zamiast myć zęby, można zjeść jabłko. Każdy owoc, w tym jabłko, zawiera cukry, które w połączeniu z bakteriami obecnymi w jamie ustnej, powodują rozwój próchnicy. Nie należy myć zębów zaraz po wypiciu coca-coli, wina, wszelkich soków oraz po zjedzeniu cytrusów.
W pokarmach tych zawarte są kwasy, które nieznacznie rozmiękczają szkliwo zębów. Aby go nie uszkodzić, najlepszym rozwiązaniem jest wypłukanie jamy ustnej wodą po posiłku i umycie zębów pół godziny później. Zresztą po porannym szczotkowaniu zębów, staraj się nie jeść i nie pić co najmniej przez dwie godziny.
Źródło chorób
Nieleczone choroby zębów i przyzębia są źródłem infekcji całego organizmu. Mają wpływ na schorzenia sercowo-naczyniowe, reumatyczne czy cukrzycę.
Między zębami
Miejsca styku zębów mogą być oczyszczone tylko nitką dentystyczną.
Z języka
Wyczyścisz go używając skrobaczki (bywają w rączkach szczoteczek).
Co wybiela?
Wybielają tylko produkty z nadtlenkiem wodoru lub karbamidu. Z krzemionką, pyłem diamentowym lub sodą tylko polerują zęby.