Reklama

Reklama

Produkty spożywcze. Jak sprawdzić świeżość

​Odcięłaś termin ważności z opakowania sody oczyszczonej? Nie masz pewności, czy drożdże lub jajka są jeszcze świeże? Na wszystkie te dylematy, mamy sprytne rozwiązania.

Drożdże

Jak sprawdzić ich świeżość? Wrzuć mały kawałek do szklanki z gorącą wodą. Jeśli od razu wypłynie na wierzch, znaczy, że drożdże nie straciły siły pędnej, czyli są zdolne do rozmnażania. Świeże drożdże mają szaro-kremową barwę, przyjemny, swoisty zapach, odpowiednią wilgotność (przy łamaniu nie kruszą się).

Jak przedłużyć ich świeżość (do około 10 dni)? Nie przechowuj ich w zamrażalniku (przemarznięte tracą na sile pędnej), tylko w lodówce na drzwiczkach, zawinięte w folię aluminiową. 

Soda oczyszczona

Reklama

Jak sprawdzić jej świeżość? Wsyp do miseczki niewielką ilość sody, mniej niż łyżeczkę. Dodaj kilka kropli octu lub soku z cytryny. Jeśli soda nie musuje, to znaczy, że już zwietrzała. 

Ekstra rada: Do wysokich ciast typu keks sodę dodawaj w ilości ściśle określonej w przepisie. Inaczej ciasto będzie mieć nieprzyjemny smak i zapach. 

Proszek do pieczenia

Jak sprawdzić jego świeżość? Rozmieszaj łyżeczkę proszku do pieczenia z niewielką ilością wody lub mleka i obserwuj, czy się burzy. Świeży proszek będzie się silnie burzył i szumiał. 

Ekstra rada: Zabrakło ci proszku do pieczenia? Możesz go zastąpić 3-4 łyżkami winiaku lub rumu (alkoholu nie mieszaj z mąką, tylko wlewaj prosto do ciasta).

Jajka

Jak sprawdzić ich świeżość? Włóż jajko (na łyżce) do osolonego wrzątku. Świeże jajko natychmiast opadnie na dno naczynia, stare lub zepsute będzie się unosić na powierzchni. 

Inny sposób: potrząśnij jajkiem - nieświeże wydaje bulgocący odgłos.

Jak przedłużyć ich świeżość? Namocz wacik lub kawałek ręcznika papierowego w oleju roślinnym i przetrzyj nim skorupki jajek. Będziesz je mogła jeść nawet 2 tygodnie dłużej. Ekstra rada: Jajka można zamrozić. Jajko rozbij, oddziel białko od żółtka, przelej oddzielnie do foremek na lód.

Zobacz także:

Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy