Rośliny cebulowe: Wykopujemy i sadzimy
Aby za kilka miesięcy cieszyć się urodą kwiatów, trzeba je posadzić już teraz.
Jak sadzimy?
- Zacznij od przejrzenia cebul (muszą być zdrowe) i wybrania odpowiedniego dnia na sadzenie - nie powinien być deszczowy, bo w zbyt wilgotnym podłożu cebulki mogą zgnić.
- Przygotuj podłoże: usuń chwasty, przekop ziemię i spulchnij ją, żeby młode korzonki cebulek mogły swobodnie się rozrastać.
- Głębokość sadzenia dostosuj do wielkości cebul. Zwykle jest to ich trzykrotna wysokość.
- Wyrównaj podłoże, jeśli pozostanie wgłębienie, może zbierać się w nim woda i cebule zgniją.
- Po sadzeniu niezbyt obficie podlej.
Zakwitną na przedwiośniu
Krokusy mogą pozostać w jednym miejscu przez długie lata. Doskonale prezentują się na rabatach, ale możesz też stworzyć krokusowy dywan na trawniku. Pomiędzy cebulkami zachowaj nieduże odstępy (ok. 8 cm), kwiatki z czasem same ładnie się zagęszczą.
Przebiśniegi, zwane też śnieżynkami, jako pierwsze budzą się po zimie. nierzadko przebijając kwiatami śniegową pierzynkę. Najlepiej rosną w półcieniu, ale poradzą sobie też w zacienionych zakątkach. Lubią wilgotniejsze podłoże, więc po ich posadzeniu, pamiętaj o regularnym podlewaniu.
Cebulice syberyjskie najładniej wyglądają w grupkach - na trawniku lub pod drzewami. Jeśli pozwolisz im swobodnie rosnąć, stworzą piękny, błękitny dywan. Lubią miejsca słoneczne i półcieniste. Cebulice są odporne na mrozy, ale w bezśnieżne zimy lepiej je okryć, np. igliwiem.
Kosaciec żyłkowany to najmniejszy i najwcześniej kwitnący gatunek irysa. Możesz posadzić go na skalniak
Zakwitną jeszcze w tym roku
u, na słonecznej rabacie albo pomiędzy roślinami zadarniającymi, np. zimozielonym barwinkiem. Lubi glebę lekko wapienną, piaszczystą, przepuszczalną. Ziemię zbitą zmieszaj z piachem i rozdrobnionym węglem drzewnym.
Zakwitną jeszcze w tym roku
Zimowity jesienne posadzone teraz, zakwitną za kilka tygodni. Ich kwiaty są dość kruche i nie mają wsparcia liści, dlatego dobrze jest posadzić je w grupie, aby mogły się o siebie opierać. Zimowity sadź w rękawiczkach, bo są silnie trujące.
Krokusy jesienne najładniej wyglądają w sporych grupach, efektownie zaprezentują się też pomiędzy wrzosami. Ich cebulki są niewielkie, dlatego wystarczy zachować między nimi 5-centymetrowe odstępy. Kupując cebulki, sprawdź nazwę łacińską (np. Crocus sativus), bo krokusy bywają mylone z zimowitami.
Zakwitną wiosną
Hiacynty warto posadzić w specjalnych plastikowych koszyczkach, które m.in. chronią cebulki przed gryzoniami. Zachowaj między nim 15 cm odstępu. Hiacynty to rośliny trujące, dlatego do sadzenia załóż rękawiczki.
Tulupany posadź w słonecznym miejscu, inaczej będą wyginały łodygi w poszukiwaniu światła. Jeśli cebulki umieścisz w ażurowych koszyczkach (możesz wykorzystać niepotrzebne plastikowe sitka), łatwiej je wykopiesz, a trzeba to robić co rok albo dwa.
Szachownica cesarska to okazała roślina, jej łodygi dorastają nawet do 1,5 metra, dlatego pomiędzy cebulami zachowaj spory odstęp (50 cm). Szachownica niezbyt miło pachnie, warto to wykorzystać, np. do odstraszania kretów albo ochrony tulipanów czy lilii przed gryzoniami.
Psiząb jest dość kapryśny, nie wszędzie się zadomowi. Dobrze będzie się czuł pod drzewem czy krzewami, które wypuszczając liście, nieco go zacienią. Pomiędzy cebulkami (przypominającymi kształtem psie kły, stąd nazwa) zachowaj 10-15 cm odstępu. Roślina sama utworzy ładną, zwartą kępę.
Agapant Afrykański kwitnie od lipca aż do września. Nawet jeśli nie skończył jeszcze kwitnienia, dobrze by go było teraz wykopać, przesadzić do dużej donicy i przenieść do pomieszczenia. Na rabacie może nie przetrwać zimy.