Ruszaj do walki z cellulitem

Jeżeli już teraz rozpoczniesz systematyczną walkę z pomarańczową skórką, za kilka miesięcy na pewno pokażesz gładkie nogi w krótkiej sukience.

Twoje krągłości mogą wyglądać seksownie i apetycznie pod warunkiem, że pozbędziesz sie cellulitu
Twoje krągłości mogą wyglądać seksownie i apetycznie pod warunkiem, że pozbędziesz sie cellulitu123RF/PICSEL

Przez wiele lat cellulit był postrzegany jako defekt kosmetyczny. Choć badania nad nim wciąż trwają, dziś już wiadomo, że jest on wynikiem zaburzenia równowagi hormonalnej, funkcjonowania krążenia żylno-limfatycznego oraz nieprawidłowości w tkance tłuszczowej i łącznej. Dotyka przede wszystkim kobiet (90 proc. przypadków). Najczęściej pojawia się podczas burz hormonalnych (wahanie estrogenów): dojrzewania, ciąży i menopauzy.

Cellulit czy cellulitis?

Cellulit często jest nazywany cellulitisem, a to zupełnie co innego. Cellulitis oznacza zapalenie tkanki łącznej (spowodowane przez bakterie). Schorzenie to objawia się zaczerwienieniem oraz bólem skóry. W leczeniu stosuje się antybiotyki. Natomiast cellulit objawia się pofałdowaną skórą, stąd potoczna nazwa - pomarańczowa skórka. Coraz częściej mamy też do czynienia z tzw. pseudocellulitem, czyli nierównościami na skórze u dołu pośladków - jest to efekt siedzącej pracy.

Na cztery sposoby

Niestety, pozbycie się cellulitu wymaga wiele wysiłku, wyrzeczeń i czasu. Nie wystarczą same kremy. Nowoczesna terapia polega na połączeniu aktywności fizycznej z odpowiednią dietą, właściwymi zabiegami gabinetowymi i domowymi.

Ruch i dieta

Najskuteczniejszym rodzajem ruchu w walce z cellulitem jest wszelka aktywność fizyczna odbywająca się w wodzie, a więc np. pływanie i aquaaerobic. Woda bowiem masuje i chłodzi, co ma spore znaczenie, bo cellulit "nie lubi" zimna. W diecie należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce i węglowodany, a zwiększyć spożywanie białka (rośliny strączkowe, chudy biały ser, jajka). Z mięs dobra jest polędwica wołowa, natomiast nie są wskazane kurczaki.

W domu i w gabinecie

Kosmetyki antycellulitowe pobudzają mikrokrążenie i ujędrniają skórę. Nakładaj więc w domu preparaty z czarnym bzem, algami, bluszczem, ostrokrzewem, miłorzębem, arniką i rutyną. W gabinecie kosmetycznym warto wziąć serię zabiegów (np. drenaż limfatyczny, elektrostymulacja, ultradźwięki, body wrapping), które rozluźnią tkankę łączną i usprawnią krążenie. Coraz popularniejsza staje się terapia laserowa.

Jak się tworzy?

Cellulit pojawia się w warstwie tkanki tłuszczowej (w tkance łącznej wiotkiej), która ulega osłabieniu. Gdy tzw. występy tłuszczowe (brodawki) zostają przesunięte do skóry właściwej, tkanka podskórna "zapada się", a na powierzchni skóry tworzą się nierówności.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas