Sekrety naturalnych maseczek
Domowe kosmetyki zrobisz sama z dojrzałych owoców i warzyw. Mają same zalety. Są tanie, bezpieczne i ekologiczne.
Kilka liści młodej kapusty włóż na chwilę do wrzątku, by zmiękły, schłodź je w lodówce i rozbij tłuczkiem. Przyłóż na podrażnioną (po opalaniu) skórę. Maska- -okład ukoi ją i zapobiegnie powstawaniu pęcherzy.
Rozgnieć trzy łyżki owoców, połącz z łyżką twarogu, by wzbogacić działanie maski i zagęścić ją. Papkę rozprowadź na twarzy. Po 15 minutach zetrzyj ją gazą zwilżoną ciepłą, przegotowaną wodą.
Miąższ czterech dojrzałych owoców (mogą być ze skórką) rozgnieć widelcem, dodaj łyżkę jogurtu naturalnego. Maseczkę rozprowadź na twarzy i dekolcie. Zmyj wodą po 20 minutach.
Garść młodego groszku wrzuć na kilka minut do wrzątku i ugotuj. Gdy przestygnie, zmiksuj blenderem. Maseczkę wymieszaj z łyżeczką śmietany i rozprowadź na 10 minut na twarzy.
Pokrój schłodzonego arbuza na cieniutkie plasterki i połóż na twarz na 5 minut. Maska zlikwiduje obrzęki i przyjemnie schłodzi rozgrzaną twarz. Albo... zmiksuj kawałek arbuza i nasącz nim gazę, a następnie rozłóż jej płaty na twarzy.
Kilka owoców przelej wrzątkiem i rozgnieć. Dodaj łyżeczkę mąki ziemniaczanej, by ją zagęścić. Rozprowadź na twarzy na ok. 10 minut. Potem zetrzyj maseczkę wilgotną gazą i umyj twarz wodą mineralną
Do przyrządzania maseczek zawsze wybieraj dorodne, dojrzałe owoce i warzywa. Najlepiej, by były niepryskane. Umyj je ciepłą wodą. Grubą skórkę możesz obrać.
Naturalny kosmetyk trzeba zużyć od razu po przygotowaniu, bo szybko się psuje. Nie przechowuj go w lodówce.
Naturalne maseczki (z truskawek, porzeczek, pomidorów) działają intensywnie i mogą wywołać podrażnienia. Jeśli po nałożeniu papki poczujesz pieczenie, oznacza to, że maseczka nie jest dla ciebie. Zmyj ją przegotowaną wodą.
Maseczkę nakłada się na czystą twarz, np. w czasie kąpieli. Otwarte pory skóry lepiej chłoną cenne składniki.
Zobacz także: