Sekrety olejowania włosów

Olejowanie włosów latem przynosi dwie korzyści. Po pierwsze pomaga wzmocnić i odbudować zniszczone, suche pasma. A po drugie chroni je przed niekorzystnym działaniem słońca, wiatru, wysokiej temperatury, a nawet klimatyzacji.

Tak należy pielęgnować zniszczone włosy.
Tak należy pielęgnować zniszczone włosy.123RF/PICSEL

Najwygodniej ten zabieg jest zrobić na noc, a rano umyć włosy.

Na czym to polega?

Olejowanie włosów to nakładanie na pasma oleju roślinnego. Aplikuje się go na całe włosy, końcówki lub też na skórę głowy. Celem takiego zabiegu jest regeneracja, odżywienie, nawilżenie i wzmocnienie włosów.

Ponadto olej je wygładza, nabłyszcza i uelastycznia. Do zabiegu wystarczy łyżka stołowa oleju (przy włosach długich nieco więcej). Olej pozostawiamy od kilkunastu minut do kilku godzin. Po zabiegu zawsze myje się włosy szamponem.

Jaki olej wybrać?

1. Do olejowania włosów świetnie nadaje się zwykła oliwa z oliwek, ponieważ ma silne właściwości nawilżające.

2. Olejek arganowy dobrze przystosowuje się do wszystkich typów włosów. Sprawdza się w pielęgnacji końcówek.

3. Olej makadamia - pożądany dla włosów farbowanych, bo dobrze chroni kolor.

4. Olej jojoba, winogronowy, sezamowy i oliwa z oliwek będą dobre dla włosów przetłuszczających się.

5. Olej kokosowy polecany jest do olejowania włosów wyjątkowo suchych i zniszczonych. Zaś olejek z drzewa herbacianego - do włosów z łupieżem.

Sposoby olejowania

Zabieg stosuj najwyżej 2 razy w tygodniu

Olejowanie na sucho: nakładamy olej na suche włosy, przed ich umyciem. Olej rozcieramy w dłoniach, a potem parę razy przeczesujemy je palcami. Możemy też go aplikować atomizerem. Gdy włosy są długie lub bardzo gęste, trzeba je podzielić na pasma. Następnie zakładamy foliowy czepek, owijamy go ręcznikiem (ciepło wzmacnia działanie oleju).

Olejowanie na mokro: nakładamy olej na lekko wilgotne włosy. Moczymy je w ciepłej wodzie (lekko rozchyli łuski włosów) i delikatnie wycieramy ręcznikiem. Nakładamy olej, a po 30 minutach odżywkę - ściągnie cząsteczki tłuszczu z włosów. Następnie postępujemy jak przy olejowaniu na sucho.

Pamiętaj: Jeśli masz włosy suche i porowate, wystarczy krótkie olejowanie (ok. 30 min.), bo szybko wchłoną olej. Zaś olejowanie długie (np. na całą noc) jest wskazane przy włosach niskoporowatych, gdyż potrzebują one więcej czasu, aby olej w nie wniknął.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas