Sposoby na odrestaurowanie starych mebli
Nie musisz od razu kupować nowych. Niekiedy wystarczy samemu je odświeżyć, aby znowu były użyteczne i cieszyły oko.
Zanim zabierzesz się za malowanie, oczyść meble odkurzaczem albo zmiotką. Następnie przetrzyj zwilżoną, dobrze wyciśniętą szmatką, a na koniec przetrzyj denaturatem.
Przygotowanie
Jeśli to możliwe, usuń gałki, uchwyty, zawiasy i zaczepy. Te części, których nie chcesz pomalować (np. szuflady, listwy), oklej taśmą malarską.
Oczyszczanie
Odtłuść powierzchnię za pomocą np. benzyny ekstrakcyjnej. Miejsca, które są szorstkie i uszkodzone, wyszoruj papierem ściernym. Drewniane meble zeszlifuj i wygładź, aby farba się równo rozłożyła. Gdy przetrzesz je wzdłuż włókien, unikniesz zadrapań, których potem trudno się pozbyć. Pył usuń wilgotną szmatką.
Bejcowanie
Nadaje drewnu inny kolor lub go odświeża. Dzięki bejcy przyciemnisz je lub dopasujesz odnawiane elementy do odcienia całego przedmiotu. Smaruje się nią surowe drewno albo wcześniej malowane lub lakierowane powierzchnie.
Przedtem trzeba pozbyć się starej powłoki. Ponieważ jej usunięcie nie jest całkowicie możliwe (wnika ona bowiem w pory, szpary i połączenia), oczyść więc ją tak, jak tylko ci się uda, a potem wyszlifuj papierem ściernym. Przed nałożeniem bejcy usuń powstały pył. Rozprowadź ją okrągłymi ruchami, dzięki czemu dostanie się we wszystkie rowki. Kolejną warstwę nanoś dopiero wtedy, gdy pierwsza już wyschnie.
Podkład
Najpierw możesz użyć farby podkładowej, np. akrylowej, którą rozcieńcza się wodą.
Utworzy ona powłokę o dobrej przyczepności, dzięki czemu farba nawierzchniowa będzie się lepiej trzymać. Po wyschnięciu powstaną drobne włókna, które warto ponownie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i oczyścić.
Malowanie
Rób to długimi, wolnymi i cienkimi pociągnięciami pędzla lub wałka (za jego pomocą powierzchnia będzie gładsza). Najpierw pokryj detale i trudno dostępne miejsca, a potem duże płaszczyzny. Maluj równomiernie, równymi, nachodzącymi na siebie pasami, dzięki czemu unikniesz smug.
Nakładaj kilka warstw farby. Pozostawiaj je do wyschnięcia na tyle czasu, ile przewiduje producent (np. na cztery godziny), i dopiero potem znowu zabieraj się do malowania.
Lakierowanie
Zwiększa trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia.
Najlepiej więc lakieruj dwa do trzech razy, np. bezbarwnym, bezzapachowym, błyszczącym lub matowym preparatem. Gdy mebel już wyschnie, skręć go z powrotem i złóż.
Woskowanie
Tworzy gładką, aksamitną, matową warstwę, która "wyciąga" kolor i dodaje mu głębi.
Używa się ich do farb akrylowych lub kredowych. Jednak woski są niezbyt trwałe i mało odporne na temperaturę oraz na napoje, dlatego też nie maluj nimi stołów i stołków, ale komody, szafki i półki.
Zobacz także: