Reklama

Reklama

Sposoby na odświeżenie dywanów i wykładzin

Zamiast gotowych środków dostępnych w sklepie możesz użyć domowych, ekologicznych metod. Są skuteczne i bezpieczne dla domowników.

Ocet

Świeże zabrudzenia potraktuj roztworem z dwóch łyżek soli rozpuszczonych w pół szklanki octu. Gdy zanieczyszczenia są trwałe, przygotuj pastę z łyżki octu, łyżki skrobi kukurydzianej i nałóż na plamę. Pozostaw na dobę i odkurz. Jeżeli masz ślady po farbie, zrób roztwór z dwóch łyżek octu, łyżeczki proszku do prania i kubka wody, w którym zmoczysz gąbkę. Plamy z soków czyść roztworem z łyżki proszku do prania, dwóch łyżek octu oraz szklanki wody. 

Amoniak

Możesz też użyć gąbki zamoczonej w roztworze amoniaku (szklanka na dwa litry ciepłej wody). Osusz i powtarzaj to kilka razy. 

Reklama

Wino, krem do golenia i sól

Jeśli rozlejesz czerwone wino, polej plamę odrobiną białego, aby ją nieco rozjaśnić. Następnie oczyść gąbką namoczoną w zimnej wodzie. Posyp solą i odkurz po 10 minutach. Albo użyj soli zmieszanej z alkoholem (1:4). Z kolei rozlany smar lub olej zmywaj wilgotną szmatką, pokryj cienką warstwą kremu do golenia i pozostaw do wyschnięcia. Potem wytrzyj wilgotną ściereczką.

Soda

Dzięki niej oczyścisz dywan bez moczenia. Posyp nią dywan, pozostaw ją na pięć godzin i odkurz. 

Suchy szampon

Odświeży modny, włochaty i kudłaty dywanik typu shaggy. Najpierw odkurzaj go z włosiem, a potem pod włos. Następnie usuń z niego kurz np. na trzepaku. Na koniec posyp suchym szamponem i wetrzyj go szmatką. Odczekaj minimum godzinę i znowu dokładnie odkurz.

Płatki mydlane i skrobia

To kolejny sposób prania na sucho. Połącz trzy łyżki płatków mydlanych i 500 g skrobi ziemniaczanej. Rozsyp je, wetrzyj szczotką we włosie i pozostaw na 30 minut. Następnie dokładnie zbierz za pomocą odkurzacza.

Pamiętaj

Jeśli porządnie czyścisz cały dywan na mokro, staraj się potem odczekać 24 godziny, aż dobrze wyschnie. Dzięki temu unikniesz pleśni i uszkodzenia podłogi z powodu wilgoci. 

Zobacz także:


Na Żywo
Dowiedz się więcej na temat: dywany | wykładzina | sprzątanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy