Sposoby na podlewanie roślin podczas wyjazdu

​Jeśli będziesz nieobecna w domu przez dłuższy czas, zadbaj o to, aby nie uschły. Najlepiej umieść je w zacienionym miejscu i staraj się zapewnić im dużo wilgoci.

Aby ochronić kwiaty na balkonie przed wyschnięciem, do skrzynki wsyp warstwę kamyków i ustaw na niej doniczki z otworkami w dnie. Podlej rośliny obficie i mocno zwilż kamyczki
Aby ochronić kwiaty na balkonie przed wyschnięciem, do skrzynki wsyp warstwę kamyków i ustaw na niej doniczki z otworkami w dnie. Podlej rośliny obficie i mocno zwilż kamyczki123RF/PICSEL

Podczas twojej nieobecności kwiatom najlepiej będzie nie na parapetach w pokojach, ale w kuchni i łazience. Miejsca te są chłodniejsze, a wentylacja zapewni im dopływ świeżego powietrza. Przy zamkniętych oknach temperatura w głębi mieszkania jest bowiem wyższa. Rośliny lepiej przetrwają, gdy postawisz je blisko siebie, dalej od okien. Przed wyjazdem mocno skrop liście, aby parująca woda dostarczyła wilgoci. Masz do wyboru jeszcze wiele sposobów, dzięki którym kwiaty nie zmarnieją.

Aby same się podlewały

1. Nawadniające sznurki

Między zgromadzonymi obok siebie roślinami w doniczkach postaw duży pojemnik z wodą. Najlepiej na podwyższeniu, tak, by znajdował się wyżej niż podłoże roślin. Poprowadź z jego środka sznurki (z naturalnego włókna: sizalu, konopii, bawełny, flaneli, wełny). Ich końce umieść w doniczkach. W ten sposób do ziemi będzie się powoli sączyć woda. Im większa różnica wysokości, tym przesiąka ona szybciej.

2. Plastikowe butelki 

W ich szyjkach tuż przy korkach zrób dziurki, np. gwoździkiem rozgrzanym nad gazem (chwyć go cążkami i dotknij gorącym czubkiem do ścianek). Napełnij butelki wodą, zakręć i wbij do góry dnem w doniczki tak, aby dziurki były pod ziemią. Dostępne są też gotowe zakrętki na butelki z dziurkami (od 0,6 zł).

3. Mech

Jeśli wyjeżdżasz tylko na kilka dni, wystarczy domowe kwiaty obficie podlać i przykryć ziemię w doniczkach mchem. Ten prosty zabieg utrzyma dłużej wilgoć, bo utrudni parowanie wody. Ma to dodatkowy walor - taka doniczka ładnie wygląda, może więc nie warto usuwać mchu po powrocie.

4. Hydrożel 

Podczas krótkich wyjazdów przydatne są syntetyczne kulki (tzw. hydrożel lub agrożel). Mieszamy je z ziemią - na 2 litry ziemi potrzeba łyżeczkę preparatu (5 g). Po podlaniu kulki pochłaniają wodę, która przedostaje się do gleby, gdy rośliny jej potrzebują. Działają 5 lat, a dzięki nim można rzadziej podlewać. Hydrożel kupisz w sklepie ogrodniczym (12 zł/60g).

5. Torebka z wodą i nitka 

Na cienką igłę (numer 10, nie większą) nawlecz 20 cm bawełnianej nici, zwiąż jej końce i zrób supełek. Przebij igłą (od środka na zewnątrz - na środku "dna") plastikową torebkę z tzw. struną (przypominającą suwak). Nitkę przeciągnij do supełka i odetnij tuż za igłą. Napełnij torebkę wodą i zasuń. Wstaw do doniczki, a wystającą nitkę połóż na ziemię. Dzięki temu będzie do niej dopływać woda.

6. Nawadniacze 

W sklepie ogrodniczym kupisz gotowe nawadniacze, np. w kształcie kul, kwiatów, ptaszków (od 6 zł). Nalej do nich wodę, która będzie powoli sączyć się do ziemi.

7. Ceramiczne rożki 

Umieszcza się je w doniczce i napełnia wodą, która przedostaje się do podłoża dzięki ściankom przepuszczającym wilgoć (5-20 zł).

8. Doniczki w wodzie 

Jeżeli jednak nie masz czasu nic przygotować, można po prostu wstawić doniczki do płaskiego pojemnika z wodą. Wyłóż go grubym materiałem, który wchłania wodę i utrudnia jej wyparowywanie. Roślina będzie "pić" przez otwór w doniczce. Aby korzenie nie gniły, doniczki powinny mieć na dnie tzw. drenaż (np. garść kamyczków, łupków). Powierzchnia wody nie może sięgać wyżej niż warstwa drenażu.

Zobacz także:

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas