Sposoby na smog
Tak usuniesz zanieczyszczenia.
Oczyszczające rośliny
Najlepiej neutralizujące smog są: wężownica, gerbera, filodendron czerwieniejący, figowiec Beniamina, paprotka, zielistka Sternberga, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, anturium, zroślicha stopowcowa oraz palmy: areka, biczowa, bambusowa. Ustaw je na parapetach oraz w innych miejscach domu, szczególnie gdy mieszkasz przy ruchliwej ulicy, w centrum miasta.
Nawadnianie organizmu
Po powrocie do domu wypijaj szklankę wody. W ciągu dnia też staraj się pić 2-3 litry płynów, by nawilżyć gardło. Nawadnianie śluzówki gardła i nosa sprawi, że mniej pyłów przeniknie do płuc.
Komunikaty w radio i TV
Jeśli w twojej miejscowości normy są przekroczone, staraj się jak najrzadziej wychodzić z domu i nie uprawiać sportu na powietrzu. Nie wietrz też wtedy mieszkania. Jeśli musisz wyjść, unikaj ulic o największym natężeniu ruchu i zakorkowanych. Oddychaj nosem, nie ustami. Po powrocie do domu weź prysznic.
Noś maseczki antysmogowe
Zatrzymują 99 proc. zanieczyszczeń. Wybieraj te z filtrem HEPA. Zwróć uwagę, czy maska, którą kupujesz zatrzymuje pył PM 2,5. Uwaga! Maski antysmogowej nie używaj podczas uprawiania sportów.
Zobacz także: