Stopy na widoku
Pogoda sprzyja noszeniu sandałów i klapek. Jak w prosty sposób zadbać o stopy, by były zdrowe, wypielęgnowane i przede wszystkim ładnie się prezentowały?
Powinny być gładkie i miękkie
Skóra stóp jest grubsza niż na innych częściach ciała i szybciej rogowacieje. Regularne ścieranie i złuszczanie naskórka to klucz do miękkich i gładkich stóp. Zaniedbane podeszwy i pięty nie tylko nieładnie wyglądają - szorstka i stwardniała skóra jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia, a nawet bolesne pękanie.
Raz w tygodniu - np. w trakcie kąpieli - usuń ze stóp nadmiar zgrubiałego naskórka. Lepsza od pumeksu, który szybko staje się siedliskiem bakterii, jest szklana tarka.
Sięgaj po kremy zmiękczające z mocznikiem, kwasem mlekowym czy glikolowym. Złuszczają i nawilżają, zapobiegając przesuszaniu i szorstkości stóp. l Jak najczęściej stosuj maski w formie skarpetek nasączonych wygładzającym preparatem.
Domowe zabiegi z użyciem soli
Aby skóra na podeszwach stóp była miękka i przyjemna w dotyku, raz w tygodniu wykonaj peeling. Najlepszy będzie ten o grubych ziarenkach, np. solny lub cukrowy. Zrobisz go sama, dosypując gruboziarnistej soli lub cukru do ulubionego żelu pod prysznic.
Zmiękczenie naskórka zapewni również regularna kąpiel stóp w zwykłej soli kuchennej. Zmniejszy też obrzęki stóp.
Zadbaj o wygląd paznokci
Właściwa pielęgnacja sprawi, że będą one zdrowe i mocne, a schludnie wykonany pedikiur zapewni stopom piękne wykończenie.
By płytka paznokcia ładnie się prezentowała, musi być przede wszystkim dobrze odżywiona.
Kruche i łamliwe paznokcie o niejednolitym kolorycie wzmacniaj odżywką z witaminami z gr. B, A, C, E i F. Powinna też zawierać morskie minerały, jedwab, krzem, wapń i keratynę. Składniki te nawilżają, chronią, odżywiają i wzmacniają. Nie zniechęcaj się - efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach, ale warto na nie czekać. Na paznokcie nakładaj też specjalne maseczki.
Przyczyną wrastania paznokci bywa za ciasne obuwie, a także ich nieumiejętne skracanie. Płytka nie powinna wychodzić poza opuszek palca. Paznokcie obcinaj na prosto, nie zaokrąglając, specjalnymi cążkami. Krawędź wyrównaj szklanym lub papierowym pilnikiem. Nie wycinaj skórek - po uprzednim zmiękczeniu w kąpieli wystarczy odsunąć je patyczkiem.
Nie wiesz, jaki kolor lakieru wybrać? Bezpiecznie jest postawić na klasykę - beż, czerwień lub lakier bezbarwny. Jeśli pedikiur sprawia Ci kłopot, udaj się do salonu urody.
Pozbądź się kłopotów
Częstym problemem stóp bywa ich nadmierna potliwość, pękający naskórek, a także odciski. Na szczęście można temu zaradzić. Stopy to strefa specjalnego traktowania. Korzystając więc z różnych metod, staraj się zwalczać ich wszelkie defekty i nie dopuszczać do ich występowania.
Jednym z najbardziej przykrych i sprawiających dyskomfort problemów są pękające pięty. Można temu zapobiec, wykonując delikatne złuszczanie. Gdy jednak naskórek zacznie już pękać, pomogą wspomagające gojenie preparaty z propolisem i D-pantenolem. Ale wtedy unikaj złuszczających peelingów, gdyż mogą podrażniać skórę.
Przy nadmiernej potliwości sięgaj po specjalne dezodoranty lub zasypki do stóp. Noś bawełniane skarpetki i przewiewne obuwie z naturalnych tworzyw. Wymieniaj w nim wkładki.
Jeśli chodzisz na basen, po każdej wizycie przecieraj stopy antybakteryjnym żelem. Uprzednio dokładnie wytrzyj je ręcznikiem, szczególnie między palcami. To tam właśnie są idealne warunki dla drobnoustrojów. Za ciasne i niewygodne obuwie sprzyja powstawaniu nagniotków. W aptece kup specjalne plastry na odciski.
Ziółka pomagają
Zaufaj mocy ziół i innych naturalnych metod. By zapobiegać nadpotliwości stóp, mocz nogi w naparach z krwawnika czy szałwii lekarskiej albo w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego. Na pękające pięty pomóc może kąpiel w naparze z lawendy, mięty lub rumianku albo w wodzie z dodatkiem dwóch łyżek mąki ziemniaczanej i łyżki siemienia lnianego.
W przypadku stóp preparaty lawendowe (różnego rodzaju kremy i dezodoranty) nie tylko świetnie je pielęgnują, ale działają też przeciwbakteryjnie.
Oliwa doskonale pielęgnuje
W roli odżywek świetnie spisują się naturalne oleje i oliwki, np. olej jojoba, migdałowy, z awokado czy brzoskwiniowy. Sprawdzi się też oliwa z oliwek. Regularnie wmasowuj ją w paznokcie i skórki wokół nich. Nie zmywaj, pozostaw na noc. l Dbaj o stan paznokci także od wewnątrz. W Twojej diecie powinna znaleźć się bogata w żelazo wołowina, a także orzechy oraz pestki dyni i słonecznika.