Świąteczne S.O.S

Przed nami wyjątkowo nerwowy czas. Niezależnie od tego, czy ty szykujesz święta, czy jesteś w gościnie, wszystko (złe) zdarzyć się może! Co wtedy robić?

Ból zęba w samym środku świąt? Zastosuj naturalne metody, które przyniosą ulgę
Ból zęba w samym środku świąt? Zastosuj naturalne metody, które przyniosą ulgę123RF/PICSEL

Ból brzucha, nudności i wymioty potrafią zepsuć najwspanialsze święta. Przyczyną niekoniecznie musi być przejedzenie, często niestrawność wywołuje rozmaitość pożywienia, gdy np. próbujesz przygotowywanych dań.

Coś na zatrucie

Kłopoty zaczynają się zwykle po kilku godzinach po zatruciu. Co robić? Przede wszystkim należy jak najszybciej pozbyć się trucizny. Nie powstrzymuj wymiotów, a nawet możesz je sprowokować np. wypijając szklankę ciepłej wody z solą.

Zawsze warto podać odtrutkę. Przy zatruciu grzybami pomoże węgiel leczniczy (2-4 łyżki stołowe węgla rozpuść w połowie szklanki wody). Możesz też zjeść świeżo zwęglony chleb. Pij jak najwięcej wody mineralnej i gorzkiej herbaty. Ulgę przyniosą rozcieńczone kisiele.

Metody na zadławienie

Zadławiłaś się w trakcie jedzenia? Zazwyczaj pomaga kaszel. Jeżeli jednak zadławienie nie ustępuje, proś współbiesiadników o pomoc - pochyl się mocno do przodu i zaprzyj, abyś się nie przewróciła. Osoba stojąca za tobą powinna energicznie uderzać dłonią złożoną w tzw. łódkę pięć razy między łopatkami.

Gdy i to nie pomaga, poproś, aby wykonano ci ucisk na przeponę - niech ktoś stanie za tobą (musisz się pochylić), mocno cię obejmie, trzymając dłonie (jedna na drugiej) na przeponie i pięć razy dość energicznie pociągnie do siebie. Powinno pomóc.

Sposoby na ość w gardle

Jeżeli utkwiła ci ość w gardle i nie jesteś w stanie usunąć jej np. pęsetą, połknij kawałek chleba ze skórką lub jabłko. Jeśli ości wciąż nie da się usunąć, rozpuść odrobinę octu w wodzie (nie połykaj samego, bo podrażnisz krtań) i wypij zagryzając chlebem. Najlepiej jednak idź do lekarza. Spokojnych świąt!

Gdy boli głowa

1. Naciskaj miejsce bólu kciukiem lub palcem wskazującym, ok. 20 razy przez 2 minuty. Uciskanie usunie napięcia i blokady mięśniowe, poprawi krążenie limfy, pobudzi wydzielanie endorfiny (hormonu zmniejszającego wrażliwość na ból).

2. Stań przy otwartym oknie. Zrób wdech, unosząc ręce tak, jakbyś chciała dotknąć sufitu. Przy wydechu wykonaj skłon, starając się palcami dotknąć podłogi.

3. Stopy zanurz w misce z gorącą wodą, a na czoło i skronie połóż zimny okład. Możesz go skropić olejkiem, np. rozmarynowym.

Plaster na rany

1. Drobne skaleczenia wystarczy przemyć najpierw zimną wodą, później utlenioną i natychmiast przykryć plastrem z opatrunkiem.

2. Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi, miejsce delikatnie uciśnij czystym gazikiem bądź bandażem, unieś skaleczoną część ciała do góry i skontaktuj się z lekarzem. Do lekarza trzeba iść także wtedy, gdy skaleczyłaś się czymś brudnym.

3. Nie usuwaj ciał obcych tkwiących w ranie! Mogą one stanowić "korek" dla uszkodzonego naczynia, a po usunięciu może dojść do silnego krwotoku. Ranę przykryj jałowym materiałem i jedź do lekarza. Nie dotykaj rany.

Zanim trafisz do dentysty

1. Rozgryź goździk (przyprawa) albo przyciśnij go do bolącego zęba. Goździki mają właściwości antyseptyczne i znieczulające.

2. Rozmasuj bolące miejsce szczoteczką do zębów. Masaż będzie bardziej efektywny, jeśli na szczoteczkę nałożysz pastę fluorową - ma działanie znieczulające.

3. Do 1/4 łyżki soli kuchennej dodaj szczyptę papryki w proszku. Nałóż proszek na bolący ząb.

4. Ząbek czosnku obtocz w soli i umieść pod bolącym zębem. Możesz też żuć kawałek cebuli (ok. 10 minut).

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas