Świetny efekt bez wysiłku

Są takie buty, które kochamy. Po prostu. I chciałybyśmy, by zawsze wyglądały tak, jak w dniu, w którym je ujrzałyśmy. Niemożliwe? Niekoniecznie…

Nigdy nie stawiaj ich bezpośrednio przy gorącym grzejniku.
Nigdy nie stawiaj ich bezpośrednio przy gorącym grzejniku. 123RF/PICSEL

Szczotka, pasta, polerka

Odpowiednie akcesoria i preparaty ułatwią pielęgnację. Najlepiej wybieraj gęste pasty w pudełeczkach - lepiej chronią  i pielęgnują niż płynne pasty w tubce z gąbkowym aplikatorem. Te nadają się jedynie do awaryjnego czyszczenia. Do skóry matowej wybierz pastę w kolorze obuwia, która jest w stanie zakryć nawet mniejsze uszkodzenia. Używaj jej co najmniej raz w tygodniu.

Pastę najwygodniej jest nakładać okrągłą szczoteczką z miękkim włosiem. Po 3-4 godzinach, gdy wchłonie się, buty wypoleruj miękką szmatką lub szczotką.

Gdy przemokną

Nigdy nie stawiaj ich bezpośrednio przy gorącym grzejniku. Gdy za szybko będą schły, skóra może zesztywnieć i nawet popękać. Bardzo mokre kamasze najpierw wytrzyj z obu stron miękką szmatką. Później środek wypchaj zgniecioną gazetą. Ona szybko wchłania wilgoć, więc co jakiś czas wymieniaj ją na suchą.

Gdy zależy ci na szybkim wysuszeniu butów, możesz użyć suszarki do włosów - strumieniem ciepłego (nie gorącego!) powietrza, z odległości 15-20 cm, omiataj najpierw środek, a później wierzchnią część.  Ale to sposób awaryjny, nie nadający się do ciągłego stosowania (ma niekorzystny wpływ na skórę).

Profilaktycznie warto spryskać buty sprayem zabezpieczającym przed wchłanianiem wody. Dostępne są preparaty do każdego rodzaju skóry.

Zamszowe

Tego typu skórę pielęgnuje się najtrudniej. Szybko się brudzi, łatwo robią się na niej plamy. Aby usunąć zabrudzenia, używaj specjalnej, okrągłej szczoteczki gumowej. W sklepach obuwniczych dostaniesz także specjalne gumki czyszczące. Gdy nie masz ich pod ręką  - do czyszczenia możesz użyć skórki chleba.

Pocieraj nią zamsz stroną  z miąższem, a potem otrzep z okruszków. Gdy kolor butów nieco wyblaknie, użyj specjalnego odświeżacza do tego typu skóry. Są do kupienia w podstawowych kolorach lub bezbarwne.  

Koniecznie w prawidłach

Aby buty nie straciły fasonu, trzymaj je zawsze w prawidłach. To one napinają but we właściwy sposób, nie pozwalają mu się zapadać ani wybrzuszać, a nawet spłaszczają zagniecenia.

Klasyczne prawidła wykonane są  z drzewa cedrowego, które najlepiej wchłania wilgoć i przykre zapachy. Składają się z dwóch części: pięty  i noska. Obie połączone są ruchomymi elementami wyposażonymi w sprężynę, co umożliwia ich zginanie i ułatwia wkładanie do butów.

Zobacz również:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas