Trądzik różowaty po menopauzie

​Trądzik różowaty (łac. rosacea) najkrócej można określić jako stan zapalny naczyń krwionośnych twarzy. Przyczyny tej przypadłości nie są znane. Pojawia się u osób dorosłych, zwykle około czterdziestki. Częściej u znerwicowanych, ze schorzeniami wątroby, przewodu pokarmowego i przewlekłymi zaparciami. W przeważającym stopniu - u kobiet.

Widocznym objawem trądziku różowatego jest swędzący rumień.
Widocznym objawem trądziku różowatego jest swędzący rumień.123RF/PICSEL

Objawy nasilają się w trakcie miesiączki i w okresie przekwitania. Niewykluczone, że w tym ostatnim okresie związane jest to z tzw. zmianami naczynio-ruchowymi skóry twarzy wywoływanymi uderzeniami gorąca. Nadreaktywność skóry powodować może trwałe poszerzenie naczyń, a skutkiem tego są... rumiane policzki wyglądające tak, jak gdyby przemrożono je na chłodzie.

Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują policzki i okolice fałdów nosowo-policzkowych, nos i brodę. Mogą mieć również postać wykwitów grudkowo-zapalnych o jaskraworóżowym zabarwieniu z pojedynczymi krostkami. Towarzyszy im łojotok, swędzenie i pieczenie.

Sięgnij po... ogórki

Objawy rosacea rzeczywiście łagodzić można okładami ze świeżych ogórków. Wybielają one skórę, powodują ustępowanie wykwitów i teleangiektazji, tj. "pajączków" naczyniowych. Ogórek zawiera też cenne dla skóry składniki: witaminy A, E i C, a przede wszystkim kwas kawowy, regenerujący naczynka krwionośne i działający przeciwzapalnie.

Substancje zawarte w ogórku regenerują naczynka krwionośne.
Substancje zawarte w ogórku regenerują naczynka krwionośne.123RF/PICSEL

Jak przygotować maseczkę? Umyte, obrane ze skórki ogórki kroimy w cieniutkie plasterki i nakładamy w miejscu wykwitów na 15-25 minut. Przed nałożeniem maseczki dobrze jest delikatnie umyć twarz letnią, przegotowaną wodą. A jeśli woda podrażnia skórę? Wtedy olejkiem lnianym z wodą wapienną lub oliwą z oliwek.

Pomogą też inne okłady

Rumiankowy. Złagodzi silniejsze zmiany rumieniowo-grudkowe. Zmniejszy towarzyszący stan zapalny, obrzęk i świąd. Przepis: Łyżkę rumianku zaparz w szklance wrzątku. Gdy napar przestygnie, zamocz w nim kilka płatków gazy. Lekko wyciśnij, przyłóż na zmiany skórne na 20 minut. Potem posmaruj chore miejsca cienką warstwą maści z tormentiolem.

Podobnie stosować można okłady z azulenu (płynny wyciąg z rumianku), rozpuszczając łyżkę preparatu w szklance wody. Herbaciany. Łyżeczkę suszu herbacianego zaparz w szklance wrzątku. Przestudź, stosuj w taki sam sposób jak rumianek.

Maseczka z ruty

Maseczka z ruty i siemienia lnianego już po 2 tygodniach stosowania powoduje zmniejszenie "naczynek", wygładzenie cery i poprawę jej kolorytu: w młynku do kawy zmiel 2 łyżeczki siemienia i łyżeczkę suszonej ruty. Zalej w miseczce taką ilością wrzątku, by powstała gęsta papka. Nałóż ją na gaziki kosmetyczne z waty i - gdy ostygnie - przyłóż na pokryte naczynkami miejsca na twarzy przynajmniej na 40 minut. Najlepszy efekt daje codzienne stosowanie maski przez dłuższy czas

Aromaterapia

Niektóre olejki zapachowe zmniejszają stan zapalny i leczą uszkodzoną tkankę skórną. Olejek lawendowy. Wlej kroplę na łyżeczkę oliwy. Miksturą smaruj zmiany dwa razy dziennie. Dodatkową zaletą olejku jest jego działanie uspokajające. Napełnij wannę ciepłą wodą. Dodaj 10 kropli olejku lub garść pokruszonych, suszonych kwiatów lawendy. Relaksuj się w kąpieli 10-15 minut. Olejek eukaliptusowy. Wlej 3 krople na łyżeczkę oleju kokosowego lub jojoba. Przecieraj skórę dwa razy dziennie.

Ciasto na makaron z suszonymi borowikamiStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas