Uzdrawiające zalety parafiny
Zabiegi na twarz, dłonie i stopy wykonać można samodzielnie w domu.
Dlaczego parafina jest taka skuteczna? Bo choć to czysta "chemia organiczna" - zbiór stałych węglowodorów, jej właściwości lecznicze i kosmetyczne są ogromne.
Czym skóra nasiąknie
Rozpuszczona ciepła parafina to istny balsam dla zdrowia. Ten dobroczynny wpływ to skutek właściwości fizycznych parafiny, która przez kilkadziesiąt minut potrafi utrzymywać tę samą temperaturę. Po zdjęciu okładu parafinowego skóra jest spocona, blada i gorąca, po czym szybko ulega zaczerwienieniu w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych.
Ciepło wosku sprawia, że z tkanek "uciekają" toksyny, a chore miejsca są lepiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze płynące z krwią. Dlatego kąpiele i okłady parafinowe łagodzą wiele schorzeń: artretyzm, zapalenie torebki stawowej, fibromialgię, gościec, przykurcze mięśni, a nawet zmniejszają przerosłe blizny.
Zabiegi parafinowe leczą także chore powierzchowne nerwy, np. porażony nerw twarzowy. Są także zbawienne dla skóry, gdyż, spłycają zmarszczki, przywracając jej młodość. Parafinę można więc z dużym powodzeniem wykorzystywać dla poprawiania urody.
Pobudza mikrokrążenie i przemianę materii w skórze, pomaga pozbyć się pęknięć naskórka. Goi i leczy, gdy skóra jest zbyt sucha.
Jak ją przygotować?
Do zrobienia kąpieli i okładów używamy dwóch rodzajów parafiny: stałej, mającej postać tłustego wosku, i ciekłej. Oba podgrzewamy w łaźni wodnej: naczynie, w którym umieszczamy parafinę, wkładamy do większego garnka częściowo napełnionego wodą i stawiamy na małym ogniu.
Przygotowując zabieg, trzeba uważać. Parafina jest substancją łatwopalną i nie może bezpośrednio stykać się z ogniem. Ponieważ temperatura wrzenia parafiny wynosi 250°C (topienia ok. 60°C), zanurzamy w niej termometr kąpielowy, by w odpowiednim momencie zdjąć garnek z gazu.
Temperatura parafiny do tzw. kąpieli zanurzeniowych powinna mieć 53-54°C. Jeśli używamy jej do zrobienia okładu, może mieć temperaturę nieco wyższą, maksymalnie jednak 60°C.
Podczas podgrzewania parafiny należy zwrócić uwagę na to, by nie dostała się do niej woda: pryskając, może nas poparzyć. Możemy też zaopatrzyć się w elektryczną, profesjonalną parafiniarkę (woskownicę), taką, jakiej używa się w gabinetach kosmetycznych. Urządzenie służy zarówno do podgrzewania parafiny, jak i do zanurzania w nim dłoni, stóp czy łokci.
Zabieg krok po kroku
Dokładnie myjemy i osuszamy tę część ciała, która poddana będzie zabiegowi. Jeśli skóra w tym miejscu jest owłosiona, smarujemy ją cienką warstwą wazeliny, co ułatwi potem bezbolesne usunięcie przylepionej do ciała parafiny. W czasie zabiegu wygodnie siedzimy w fotelu lub leżymy na łóżku i przykrywamy się wełnianym kocem. Parafinę zdejmujemy ręcznie, delikatnie odrywając ją płatami od skóry. W dniu zabiegu nie używamy już więcej wody do mycia.
Okłady i zawijania
Okłady są przydatne wtedy, gdy chcesz poddać zabiegowi większą powierzchnię ciała, np. bark, plecy czy kolano. Parafinę (o temp. 60°C) nakładaj pędzlem na skórę warstwami. Gdy okład będzie miał grubość 1-2 cm, owiń go papierem woskowym lub ceratą, następnie flanelą.
Zamiast okładu parafinowego można zrobić tzw. zawijanie z użyciem gazy. Złóż ją w 2-3 warstwy, by miała rozmiary 12x50 cm. Umocz gazę kilka razy w ogrzanej parafinie. Potem posmaruj skórę pędzlem zanurzonym w parafinie. Owiń gazą. Połóż się na łóżku na 30 minut. Zdejmij parafinę, skórę wytrzyj i okryj na 30 minut.
Maseczka na twarz i szyję
Potrzebne będą: preparat do peelingu twarzy, szeroki płaski pędzel, gaza, miękka szczoteczka. Według dołączonej instrukcji oczyść twarz i szyję preparatem do peelingu, osusz. Przykryj 2-3 warstwami czystej gazy. Następnie nałóż pędzlem na gazę stopioną parafinę (o temperaturze maks. 60°C). Delikatnie wymasuj skórę przez gazę za pomocą szczoteczki i pozostaw na 15 minut. Zdejmij maskę z gazą, nie używając do tego wody. Zabieg otwiera pory, nawilża, skóra po nim jest delikatna, miękka i gładka.
Kąpiel na stopy i dłonie
Kąpiel: Wlej do miski parafinę (o temp. 53-54°C). Zanurz dłonie lub stopy na 30 minut. W czasie kąpieli wykonuj ruchy - ma to znaczenie dla usprawnienia sztywnych stawów. Kąpiel pomaga leczyć choroby reumatyczne i urazy. Po zabiegu oderwij parafinę ze skóry i owiń ręce czy stopy na parę minut flanelą.
Rękawiczki piękności: Umyj dłonie peelingiem, by zetrzeć martwy naskórek. Parafinę (53-54°C) wlej do miski. Zanurz dłonie po nadgarstki, wyjmij - będą oblepione cienką jej warstewką. Powtórz tyle razy, by otrzymać okład o grubości 2 cm. Nie poruszaj dłońmi i palcami, by nie naruszyć ciągłości okładu! Dłonie włóż do foliowych woreczków, potem frotowych, owiń ręcznikiem. Po 20 minutach zdejmij parafinę. Zabieg ujędrnia i odżywia skórę, zmniejsza przebarwienia.
Życie na gorąco 20/2012