Włosy w dobrej formie

O tej porze roku mają prawo nie wyglądać najlepiej. Dały im się we znaki wysokie Tłuste: temperatury i mocne słońce. Odpowiednia pielęgnacja przywróci im piękny wygląd.

Bądź delikatna podczas mycia. Niewielką ilość szamponu (najlepiej naturalnego, z wyciągami ziołowymi i bez silikonów) rozprowadź na dłoniach, a potem na włosach. Myjąc, lekko masuj skórę głowy
Bądź delikatna podczas mycia. Niewielką ilość szamponu (najlepiej naturalnego, z wyciągami ziołowymi i bez silikonów) rozprowadź na dłoniach, a potem na włosach. Myjąc, lekko masuj skórę głowy123RF/PICSEL

Suche: Znowu jedwabiste

Preparaty, które nawilżą i nadadzą włosom połysk, to te z olejami roślinnymi. Działania pielęgnacyjne mają na celu odtworzenie naturalnej otoczki chroniącej przed ucieczką wilgoci. Zapobiegnie to łamaniu się włosów i rozdwajaniu końcówek.

1. Kup szampon, odżywkę i maskę o supersilnym działaniu odżywczym i nawilżającym. Postaraj się też rzadziej używać suszarki i częściej pozwalaj, żeby włosy schły naturalnie.

2. W wypadku włosów wyjątkowo suchych odżywkę nakładaj przed myciem (pozwól jej działać 30 minut) i po nim.

3. Uwaga na kosmetyki wygładzające i nadające połysk, zwane "jedwabiem do włosów". Działają one doraźnie, nie likwidują problemu, a tylko go maskują. Używane w nadmiarze obciążają włosy. Najlepiej stosować je tylko od czasu do czasu.

Nasza rada
Jeśli upinasz włosy, jako preparatu do stylizacji użyj czystego oleju roślinnego, np. arganowego, kokosowego albo z jojoby. Kilka kropli rozetrzyj na dłoniach i wmasuj we włosy. Dzięki temu nabiorą pięknego połysku i zostaną odżywione.

Słabe: Wzmocnione i pełne życia

Ratunkiem dla nich są delikatne preparaty o działaniu ochronnym, stymulujące wzrost włosa. Jeśli Twoje włosy w ogóle nie należą do najmocniejszych, a teraz są w stanie gorszym niż zazwyczaj, rozważ znaczne skrócenie fryzury.

1. Wbrew powszechnej opinii obcięcie włosów nie powoduje ich wzmocnienia. Natomiast na pewno ułatwia pielęgnację, np. pobudzający masaż skóry głowy. Rób go co 2-3 dni, używając preparatu stymulującego wzrost włosów, wzmacniającego i odżywiającego mieszki włosowe. Opuszkami palców wklepuj kosmetyk w skórę, nie trzyj mocno włosów, żeby dodatkowo ich nie osłabiać.

2. Bądź delikatna podczas mycia. Niewielką ilość szamponu (najlepiej naturalnego, z wyciągami ziołowymi i bez silikonów) rozprowadź na dłoniach, a potem na włosach. Myjąc, lekko masuj skórę głowy.

3. Stosuj odżywki bez spłukiwania. Nakładaj je oszczędnie, żeby nie obciążać pasm. Wybierz taką, która chroni przed niekorzystnym wpływem środowiska i promieniami UVA i UVB.

Nasza rada
Dopóki wyraźnie nie poprawi się stan Twoich włosów, wybierz jak najprostszą fryzurę, Taką, której ułożenie nie wymaga długiego modelowania ani użycia mocnych preparatów do stylizacji. A jeśli farbujesz włosy, wypróbuj farby ekologiczne.

Tłuste: Odzyskują blask

Wyciągi z ziół szybko pozwolą im wrócić do równowagi. Pamiętaj, że gruczoły łojowe nie lubią skrajności: zbyt niskiej ani zbyt wysokiej temperatury wody, mocnego tarcia podczas mycia, a zwłaszcza gorącego nawiewu suszarki.

1. Jeśli myjesz włosy codziennie, nakładaj szampon tylko raz, najlepiej rozcieńczony niewielką ilością ciepłej wody.

2. Na półce w drogerii szukaj kosmetyków zawierających wyciągi z pokrzywy, łopianu, czarnej rzodkwi, chmielu. Są sprawdzonym remedium na problemy z łojotokiem i pozwalają szybko go opanować.

3. Jeżeli używasz odżywek, nie przesadzaj z ich ilością. Do tłustych włosów najbardziej wskazane są te lekkie, bez spłukiwania. Działają na włosy dłużej, więc są skuteczniejsze.

Nasze rady
Częste mycie pobudza gruczoły łojowe. Do odświeżenia fryzury używaj suchego szamponu. Pomaga on odbić włosy u nasady i dodaje im objętości.

Jeśli ostatnie płukanie pasm zrobisz w wodzie z sokiem z cytryny, włosy dłużej pozostaną świeże.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas