Wypróbuj orzechy i użyj zwykłej sody
Możesz skrócić cykl prania i zaoszczędzić na środkach czystości. Wystarczy, że zmienisz nieco nawyki i wykorzystasz wszystkie możliwości pralki.
Zmień proszek na płyn
Najwięcej energii i pieniędzy pochłania podgrzewanie wody. Pierz zatem w możliwie najniższej temperaturze. Nowoczesne pralki usuną brud nawet w 20°C. Jednak większość proszków wymaga wyższej temperatury, aby się rozpuściły w wodzie i nie osadzały na tkaninach. Zamiast proszku użyj więc płynu. Sprawdzaj na metkach zalecenia dotyczące prania, ale pamiętaj, że producent podaje najwyższą dopuszczalną temperaturę. Jeśli np. zmieniasz pościel co tydzień, upierz ją w 40, a nie 60°C. Nie tylko zmniejszysz koszt prania, ale także przedłużysz żywotność tkaniny.
Zmiękczaj wodę
Wtedy będziesz mogła dodawać mniej proszku lub płynu, bo w miękkiej wodzie ubrania łatwiej doprać. Ale nie chodzi o zmiękczające środki do płukania tkanin. Wsyp do pralki sodę oczyszczoną. Wymieszaj ją pół na pół z proszkiem albo płynem do prania. Gdy chcesz zmiękczyć tkaniny, użyj octu. Wlej pół szklanki do dozownika. Jeśli drażni cię jego zapach, dodaj sok z cytryny. Przedtem przefiltruj go przez gazę, aby resztki owocu nie przykleiły się do ubrań.
Programuj z głową
Wykorzystujesz dwa lub trzy programy swojej pralki? Nie jesteś wyjątkiem. Większość z nas tak robi. A szkoda, bo poznając wszystkie możliwości urządzenia, możesz skrócić czas i koszt prania. Jeszcze raz sięgnij do instrukcji obsługi. Jeśli kupiona przez ciebie pralka ma funkcję szybkiego prania, korzystaj z niej do prania lekko przybrudzonych rzeczy, bez trudnych do usunięcia plam.
>>> Na kolejnej stronie dowiesz się, na przykład, jak skutecznie usunąć tłuste plamy<<<
Nie kupuj odplamiacza
Domowe środki są równie skuteczne, znacznie tańsze i nie szkodzą zdrowiu. Sama je przygotuj z produktów, które masz w kuchni.
Tłuste plamy usuniesz papką z 2 łyżek sody oczyszczonej, łyżki octu i 2 łyżek wody. Nałóż miksturę na plamę, pozostaw na 2 godziny. Upierz.
Ślady pleśni, np. na tkaninach, fugach zmyjesz mieszanką (1:1) octu i soli. Spryskaj plamy i pozostaw na noc.
Zabrudzenia po herbacie polej sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowy z wodą. Pozostaw na godzinę.
Nie dodawaj na oko
Wiele osób nie stosuje się do zaleceń producentów i wsypuje proszek lub wlewa płyn do pralki prosto z pojemnika, dodając zwykle więcej, niż trzeba. Jeśli też tak robisz, to wiedz, że nie tylko tracisz niepotrzebnie pieniądze, ale także szkodzisz sobie i bliskim. Pralka nie wypłucze z ubrań nadmiaru środków do prania i mogą podrażnić skórę. Jeśli włączysz dodatkowe płukanie, więcej zapłacisz za wodę i energię. Nie nadużywaj więc chemii. Gdy ubrania są lekko przybrudzone, zmniejsz ilość środka do prania o połowę.
Bez proszku i płynu
Zwolennicy życia bez chemii nie używają proszków i płynów do prania. Wypróbuj ich sposoby i oszczędzaj.
- Specjalne kule piorące zastępują nie tylko środki do prania, ale także płyny do zmiękczania. Dobrej jakości kula (ok. 150 zł) działa nawet 3 lata i starcza na 1500 prań!
- Łupiny orzechów piorących są tańsze i wydajniejsze od proszku (ok. 20 zł za pół kg). W jednej porcji łupin możesz uprać rzeczy nawet 3 razy. Na 5 kg prania wystarczy 5-6 sztuk.
Zobacz również: