Zadbaj o suchą skórę
Mróz, wiatr oraz suche powietrze w przegrzanych pomieszczeniach sprawiają, że skóra szybko staje się przesuszona i szarzeje. Najbardziej podatne na to są dłonie, łokcie i pięty. Jak o nie zadbać, żeby były piękne, gładkie i przyjemne w dotyku?
Wrażliwe dłonie
Zawsze pamiętaj o ochronie skóry dłoni i pozbądź się złych nawyków, np. mycia rąk w bardzo ciepłej wodzie czy sprzątania bez gumowych rękawiczek. Zimą z kremem do rąk się po prostu nie rozstawaj. Wybierz preparat z aloesem, pantenolem oraz alantoiną (działają kojąco), masłem shea (dobrze nawilża) lub gliceryną (wzmacnia ochronę skóry). Raz w tygodniu samodzielnie zrób zabieg parafinowy.
Szorstkie łokcie
Przynajmniej 2 razy dziennie stosuj krem nawilżający, zaś raz w tygodniu złuszczaj martwy naskórek. Gdy skóra jest mocno przesuszona, wypróbuj oliwkę dla dzieci - dobrze natłuszcza i regeneruje. Gdy skóra łokci zaczyna szarzeć, rozjaśni ją cytryna (skóra nie może być popękana!) - pocieraj nią łokcie.
Suche stopy
Zimowy krem do stóp powinien być intensywnie nawilżają- cy i odżywczy: z witaminą E, mocznikiem, gliceryną i miodem. Istotne są też składniki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, np.: olejek z drzewa herbacianego, lawenda. Gdy stopy nadmiernie się pocą, sięgnij po kremy z wyciągiem z szałwii lub tymianku. Raz lub 2 razy w tygodniu nałóż grubszą warstwę kremu, załóż specjalne cienkie bawełniane skarpetki i połóż się spać. To skuteczny zabieg wygładzający.
Jeśli masz przesuszoną skórę, zmień dietę
Uzupełniaj płyny
Przyjmuj przynajmniej 1,5 l płynów dziennie. Pij wodę, ziołowe herbatki, wyciskane soki owocowe lub warzywne (nie te z kartonu) i... jedz zupy. Witaminy A i E
Odżywiają skórę
Witaminę A znajdziesz w jajkach, marchewce, brokułach i makreli, zaś E jest w migdałach, kapuście, papryce i szpinaku.
Nasyć organizm żelazem
Dobrze przyswajalne przez organizm żelazo jest w podrobach (np. wątróbce, sercach), natce pietruszki, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy suszonych owocach (figach, morelach i daktylach).
Tłuszcze nienasycone
Staraj się codziennie dostarczać je organizmowi. Najwięcej jest ich w ziarnach i orzechach, rybach, owocach morza, w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i awokado.