Zdjęcia z przyjęcia jak od profesjonalnego fotografa

Materiał promocyjny

Fotografie z rodzinnych przyjęć i uroczystości stanowią bezcenną pamiątkę, dlatego ważne jest, by te wspólne chwile zostały utrwalone w najlepszy możliwy sposób. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą nam wykonać zdjęcia jak od profesjonalnego fotografa. Przyjrzymy się nie tylko technikom fotograficznym, ale także sprzętowi.

Spróbujmy ujęć z góry lub z dołu, by uzyskać unikalny punkt widzenia
Spróbujmy ujęć z góry lub z dołu, by uzyskać unikalny punkt widzenia123RF/PICSEL

Doskonałe ujęcie wymaga czasu

Przyjęcie rodzinne jest idealną okazją do uchwycenia spontanicznych chwil. Ważne jednak, by aparat towarzyszył gościom przez dłuższy czas, szybko się do niego przyzwyczają i przestaną pozować. Wtedy mamy szansę na uchwycenie niezwykłych momentów, nie tylko zdmuchiwania świeczek czy rozpakowywania prezentu, ale także wybuchów śmiechu, dzieci w trakcie zabawy, niezaplanowanych gestów, relacji międzypokoleniowych, subtelnej mimiki rozmawiających ze sobą gości. Warto poświęcić więcej czasu na sesję i cały czas trzymać aparat pod ręką - najlepsze ujęcie może się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie!

Specjalne okazje wymagają specjalnego sprzętu

Jeśli chcemy, by nasze rodzinne fotografie wyglądały, jakby wykonał je profesjonalista, potrzebujemy dobrego sprzętu. Nie wystarczy smartfon, na te specjalne okazje warto wyposażyć się w prawdziwy aparat - lustrzankę cyfrową lub dobry aparat kompaktowy. Taki sprzęt zapisuje fotografię w wyższej jakości, co ma duże znaczenie, jeśli później chcemy zdjęcia wydrukować, by umieścić je w albumie lub powiesić na ścianie. Świetnym wyborem dla każdego, kto chce osiągnąć profesjonalny efekt bez wielu lat nauki na kursach jest model Canon EOS R100. Aparat łączy w sobie nowoczesną technologię z intuicyjną obsługą, co czyni go doskonałym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych fotografów.

Odpowiednie oświetlenie

Fotografowanie we wnętrzach nie jest łatwe, w szczególności gdy impreza odbywa się wieczorem. Początkujący fotografowie powinni celować w naturalne światło w okolicach zachodu słońca (a także wschodu, ale o tak wczesnych porach raczej nie organizujemy przyjęć rodzinnych). Lepiej unikać flesza, ten tworzy nienaturalne cienie na twarzach, a kolorystyka pozostawia wiele do życzenia. Nie należy również fotografować pod światło, gdy nasz bohater znajduje się na tle okna. Jeśli jednak mamy do dyspozycji wysokiej klasy aparat, nawet niekorzystne oświetlenie nie będzie stanowiło przeszkody. Canon EOS R100 wyposażony jest w matrycę APS-C (24,1 MP), dzięki której obrazy są wyraźniejsze, mają więcej szczegółów i mniej szumów. Dzięki funkcji przechwytywania dodatkowego światła przez matrycę, zdjęcia mają wysoką jakość nawet przy słabym oświetleniu. Aparat zapewnia również większą kontrolę nad głębią ostrości oraz umożliwia rozmycie tła i złapanie ostrości na głównym obiekcie (np. osobie), co stanowi klucz do udanych zdjęć portretowych.

Kompozycja i efekty artystyczne

Kolejnym elementem dobrego zdjęcia jest właściwie zaplanowana kompozycja i odpowiednie ujęcie. Fotografując dzieci, warto przykucnąć, by uchwycić naturalne proporcje ich ciał. Z tej perspektywy można zrobić wspaniałe portrety. Aparat EOS R100 ma linie siatki i poziomice elektroniczne, które pozwolą nam zadbać o to, by wszystkie najważniejsze elementy kompozycji znalazły się we właściwym miejscu. Trzymajmy się linii horyzontalnych (w pomieszczeniu może wyznaczać ją np. stół), jeśli korzystamy z zasady trójpodziału, dbajmy o to, by najważniejsze elementy fotografii znajdowały się na przecięciu tych linii, a nie w środku kadru. Eksperymentujmy z różnymi kątami ujęcia. Zamiast tylko fotografować z poziomej pozycji, wejdźmy w akcję. Spróbujmy ujęć z góry lub z dołu, aby uzyskać unikalny punkt widzenia. Warto także korzystać z efektów artystycznych i filtrów. Czarno-białe portrety mają ogromną moc wyrazu, efekt typu "rybie oko", akwareli czy miniatury nadadzą scenie humorystycznego zabarwienia. Kreatywność jest kluczem do tworzenia niebanalnych fotografii.

Zdjęcie w ruchu... a może film?

Taniec, zabawa, śmiech. Uchwycenie tych najpiękniejszych momentów, bywa trudne. Jak robić zdjęcia w ruchu? Najbardziej ruchliwymi modelami są z pewnością dzieci. Nie zmuszajmy ich do pozowania, to aparat powinien śledzić ich zabawę. Jeśli wykażemy się odpowiednią cierpliwością, zapomną o jego obecności. Mamy wtedy szansę uchwycić je w spontanicznych i niepozowanych sytuacjach. Do robienia zdjęć w ruchu warto wykorzystać tryb wyzwalania migawki, który umożliwia wykonywanie szybkich serii zdjęć.

Jeszcze lepszym sposobem na uchwycenie ruchu jest po prostu nakręcenie filmu. Aparat EOS R100 nagrywa w jakości 4K. Jeśli przełączymy się na tryb Full HD, stworzymy film z szybkością 60 kl./s (HD z szybkością 120 kl./s). Dzięki większej liczbie rejestrowanych klatek możemy oglądać nagrania w zwolnionym tempie. A dzięki aplikacji Canon Camera Connect błyskawicznie prześlemy materiały z aparatu na telefon, by udostępnić je rodzinie i znajomym.

Fotografowanie przyjęć rodzinnych stawia przed nami sporo wyzwań, ale wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, opanować podstawy tej sztuki i poznać parę sztuczek, by robić zdjęcia niczym profesjonalista. Warto. W końcu te ujęcia są bezcennymi pamiątkami, które będą cieszyć naszą rodzinę przez wiele lat.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas