Zimowe SOS dla zmęczonej skóry
Na dworze mróz, a we wnętrzach upał. Takie zmiany nie służą skórze. Przeczytaj, jak możesz jej pomóc.
Nadszedł trudny czas dla naszej skóry. Wiele z nas narzeka, że wciąż piecze, swędzi, łuszczy się, a twarz jest zaczerwieniona. Takie zmiany nasilają się po zmianie temperatury otoczenia lub kontakcie z wodą z kranu. Kłopoty wzmagają się u pań mieszkających w dużych miastach, gdzie dodatkowym czynnikiem drażniącym jest zanieczyszczone środowisko. Zaczerwienienia - jak chronić brodę i nos przed chłodem Zimą bolączką wielu osób jest mocne zaczerwienienie części twarzy najbardziej narażonych na mróz i wiatr. Czerwienienie nosa, brody i policzków szczególnie dotyka osób ze skłonnością do pękających naczynek. Przyczyną czerwienienia skóry może być również lekkie odmrożenie.
Aby zmniejszyć skłonność do zaczerwienienia skóry:
przed wyjściem na dwór stosuj ochronny krem z serii zimowych;
pamiętaj, że dodatkowym zabezpieczeniem dla wrażliwej cery jest podkład i sypki puder. Działają one jak ochronna kołderka;
aby wzmocnić kruche naczynka możesz regularnie przyjmować witaminę PP lub C.
Błyskawiczne ukojenie przyniosą cerze zaczerwienionej kosmetyki z serii naczynkowych, np. kojące kremy na noc (np. Eucerin) i maseczki likwidujące zaczerwienienia (np. Ziaja).
Gdy skóra jest lekko odmrożona pomogą domowe sposoby.
Ziołowy kompres: w dwóch naczyniach przygotuj napar z rumianku (2 torebki na szklankę wrzątku). Po naciągnięciu, jeden płyn podgrzej. Mocz gazę raz jednym, raz w drugim płynie i nakładaj je na twarz.
Szybki okład: rozgnieć ugotowanego ziemniaka i przyłóż go na przemarznięte miejsce (broda, nos). Przykryj skórę gazą i poczekaj kilka minut.
Przesuszenie - jak dobrze nawilżać dekolt, łokcie, łydki
Zimą skóra traci dwa razy więcej wody niż latem. Oto sposoby, jak zatrzymać wilgoć w naskórku. Skóra dekoltu potrzebuje dużej dawki składników nawilżających i natłuszczających, dlatego:
rano wmasuj w nią krem nawilżający, a wieczorem - krem odżywczy (np. do twarzy);
dwa razy w tygodniu stosuj maseczkę nawilżającą;
naskórek bardzo suchy wzmocnij kremem dla skóry odwodnionej (np. Lipidea, Dermika);
odżywczo podziała na skórę domowy kompres z gazy zmoczonej w podgrzanej oliwie. Suche łokcie wyglądem przypominają zgrubiałą, szarą skorupkę. Możesz przywrócić im gładkość i zdrowy koloryt, gdy:
będziesz regularnie złuszczała łokcie peelingiem;
po myciu ciała zawsze wmasujesz w łokcie tłusty krem lub kosmetyk na zrogowacenia;
raz w tygodniu nałożysz na łokcie domową maskę. Wymieszaj po łyżce: zmielonych płatków owsianych, miodu i oliwy. Obłóż łokcie, owiń folią i trzymaj 20 min.
Swędzące łydki to przypadłość związana z przesuszeniem skóry. Aby nóg nie pokrywała łuszcząca się warstewka, pamiętaj, aby:
zamienić zwykły balsam na gęsty i bardziej odżywczy kosmetyk: olejek, mleczko, emulsję;
na wyjątkowo przesuszoną skórę nałożyć kojącą maść z apteki (np. Aloepanten);
przygotować nawilżającą letnią kąpiel z dodatkiem opakowania mleka w proszku.
Podrażnienie - jak uniknąć zmian na policzkach i rękach
Spierzchnięty i przesuszony naskórek jest bardziej skłonny do powstawania stanów zapalnych i podrażnień. Jak go wspomóc?
Cera nie będzie ściągnięta, gdy będziesz przestrzegać kilku zasad: przed wyjściem z domu zastosuj ochronny krem;
po przyjściu do domu nałóż na twarz krem typu ratunek dla cery (np. Pharmaceris A);
starannie dobieraj kosmetyki do demakijażu. Do porannego odświeżenia cery wystarczy delikatny tonik, do wieczornego demakijażu - płyn micelarny;
szczególnie wrażliwe miejsca na twarzy, wzmacniaj natłuszczającą maścią z wit. A; D podrażnioną cerę ukoi domowy okład z dwóch łyżek zmielonego siemienia lnianego zmieszanego z ciepłą wodą.
Dłonie w okresie zimowym często są spierzchnięte i łuszczą się.
Oto jak wzmocnić ich naskórek:
zawsze starannie wycieraj dłonie po myciu;
przed wyjściem z domu zabezpiecz dłonie kremem z serii zimowych. Kosmetyk ten lub inny odżywczy preparat stosuj po każdym myciu dłoni;
dodatkowym wsparciem dla skóry dłoni są regenerujące maski; niektóre z stosuje się na noc i zakłada dołączone do opakowania rękawiczki;
podrażnienia szybko złagodzi domowa odżywka. Przygotujesz ją z dwóch ziemniaków, żółtka i odrobiny mleka utartych na papkę.