Reklama

Bukiety dla zdrowia

​Majowe kwiaty warto pozbierać właśnie teraz, wiosną, gdy mają mnóstwo cennych składników. Gdy wybierasz się na spacer po okolicy, a dzień jest słoneczny, od kilku dni nie padał deszcz (kwiaty do suszenia nie powinny być wilgotne) - pozbieraj je koniecznie.

Wybieraj te kwiaty, które nie wyglądają na chore (nie żółkną, brązowieją, nie mają uschniętych liści, płatków). Zbieraj kwiaty i zioła, które rosną na ekologicznie czystych terenach, a w sąsiedztwie nie ma fabryk ani samochodów emitujących spaliny. Nie wolno zbierać tych, które rosną w pobliżu opryskiwanych pól lub narażone są na odchody zwierząt.

Są takie kwiaty (np. chabry, stokrotki), które należy suszyć wyłącznie w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ wraz z utratą intensywnej barwy tracą także swe lecznicze właściwości.

Akacja

Reklama

Kwiaty akacji dobrze jest od razu oddzielić od szypułek i jak najszybciej wysusz w ciemnym pomiesz- -czeniu. Napar z kwiatów akacji wspiera pracę nerek, żołądka i wątroby. Dodany do kąpieli, złagodzi obrzęki, wygładzi naskórek.

Chaber

Zwany też bławatkiem, jest doskonały przy zapaleniu spojówek i brzegów powiek. Zbieraj chabrowe płatki, gdy kwiat jeszcze zupełnie nie rozkwitł. Wybieraj zwinięte płatki z koszyczków i susz je w ciemnym, suchym miejscu, by nie straciły koloru. Ususzone przełóż do szczelnego pojemnika.

Czarny bez

Kwiatowe koszyczki czarnego bzu nie powinny mieć wśród pojedynczych kwiatków, takich w kolorze brązowym. Susz je w 35°C lub w suchym pomieszczeniu, rozwieszone jak pranie. Bez ma działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe.

Stokrotki

Stokrotki zrywaj bez łodyżek, układaj je w koszyczku lub łubiance i tak przenoś do domu. Susz rozłożone na pergaminie w przewiewnym i ciemnym miejscu. Odwar lub napar ze stokrotek doskonale działa na stany zapalne skóry. Stosuje się go też na owrzodzenie podudzi i wypryski.

Wzmacniająca macierzanka

200 g ziela macierzanki zalej 3 litrami wrzącej wody. Przykryj i odstaw na 30 min. Następnie przecedzony napar przelej do wanny wypełnionej wodą (do ok. 1/3 wysokości) o temperaturze ok. 38°C. Pozostań w kąpieli ok. 20 min. Po wyjściu z wody owiń się ręcznikiem i bez wycierania połóż do łóżka, przykrywając się kołdrą. Kąpiel działa na skórę przeciwzapalnie, wzmocni też organizm.

Jak skutecznie przywrócić apetyt?

Gdy stres i przemęczenie odbiera ci apetyt, przed posiłkami pij szklankę wody z 1 łyżeczką octu jabłkowego. Pobudzi to wydzielanie kwasu żołądkowego. Pomoże również herbatka ziołowa. Weź po 1 łyżeczce biedrzeńca i pietruszki, zalej 1/4 l wody. Doprowadź do wrzenia, po czym gotuj na małym ogniu ok. 10 min. Pij 2 filiżanki odwaru dziennie 15 min przed posiłkami.

Na reumatyzm czarci pazur i rozmaryn

Ból krzyża, opuchnięte stawy, sztywność stawów - to częste dolegliwości reumatyczne. 1 łyżeczkę korzenia czarciego pazura zalej 1/2 filiżanki wrzątku. Odstaw na noc. Przecedź i pij przed posiłkami filiżankę naparu. 50 g siekanych liści rozmarynu zagotuj w 1 l wody. Chłodny odwar wlej do wanny wypełnionej wodą. Kąp się 15 minut.

Świat i Ludzie 21/2014



Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy