Reklama

Reklama

Jak przetrwać rozwód?

Choć to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu, nie traktuj rozwodu jak końca świata, ale początek nowej drogi.

Patrz do przodu

Rozwodowi zawsze towarzyszy poczucie klęski, ponieważ kończy on coś, co miało trwać całe życie. Małżonkami targają silne emocje, dominują żal i pretensje. A to utrudnia kulturalne rozstanie.

Jeśli po podjęciu decyzji o rozwodzie nadal mieszkasz z mężem, ogranicz kontakty z nim do minimum, by uniknąć kłótni i wzajemnego obwiniania. To szczególnie ważne, jeśli macie dziecko. Ono nie powinno być świadkiem awantur ani twoich łez. Trzeba mu powiedzieć o rozwodzie nawet jeśli jest małe. Tłumacz, że tata rozstaje się tylko z tobą, a syna czy córkę kocha, i to się nigdy nie zmieni. Zapewniaj, że dziecko nadal będzie z nim spędzało czas i nie staraj się ograniczać ich kontaktów. Gdy rodzice się rozwodzą, dziecko ma zachwiane poczucie bezpieczeństwa, mów mu więc, że wszystko będzie dobrze - i sama w to wierz. Nie rozpamiętuj przeszłości, nie roztrząsaj, kto bardziej zawinił. To nic nie da, i mąż, i ty zapewne popełniliście jakieś błędy. Myśl o tym, co jeszcze przed tobą, i powtarzaj sobie, że zasługujesz na szczęście.

Reklama

Jak sobie radzić?

Nie ukrywaj, że się rozwodzisz. To nie powód do wstydu - wiele par się rozwodzi, a mówienie o tym otwarcie przynosi ulgę.

Otaczaj się życzliwymi ludźmi, którzy wesprą cię w trudnych chwilach.

Rozmawiaj z rozwódkami. Ich wskazówki mogą się przydać (unikaj jednak osób rozgoryczonych).

Spotykaj się częściej z przyjaciółmi. Miłe towarzystwo i błahe rozmowy będą dobrą odskocznią.

Sprawiaj sobie i dzieciom przyjemności. Lody czy kino pozwolą oderwać myśli od przykrych spraw.

Zadbaj o siebie. Nowe ubranie albo fryzura poprawią ci nastrój.

Korzystaj z rad fachowców. Psychoterapeuta pomoże ci się uporać z emocjami, adwokat udzieli cennych wskazówek dotyczących sprawy rozwodowej.


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: rozwód | rozstanie | małżeństwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama