Reklama

Reklama

Rozdzieleni w związku

Jak stworzyć szczęśliwy związek, gdy dzielą was kilometry?

Przemyślcie dobrze decyzję o długim rozstaniu.

Oszacujcie koszty, także te emocjonalne. Rozważcie wszystkie za i przeciw. Pamiętajcie, że relacja przez to, że będziecie od siebie daleko, zmieni się. Zastanówcie się, bez czego jest żyć łatwiej - kariery, pieniędzy czy bez związku? Odległość często weryfikuje, jak ważny jest dla nas partner, co naprawdę do niego czujemy.

Oddalenie pokazuje nam, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w związek. Uświadamia, czy partner, z którym jesteśmy, jest właśnie tą osobą, na którą warto czekać. Sprawdzamy też, na ile jesteśmy samodzielni, czy dajemy sobie w życiu radę bez partnera "pod ręką".

Reklama

Przygotujcie na wszelki wypadek plan B

Zastanówcie się, co zrobicie, gdy już się przekonacie, że rozłąka nie jest dla was, że nie radzicie sobie bez siebie, a kontakt telefoniczny czy internetowy nie wystarcza. Rozważcie wcześniejszy powrót lub dojazd drugiej osoby. Świadomość, że macie taki "plan B", pozwoli przetrwać gorsze momenty.

Nie idealizuj partnera

Badacze twierdzą, że im rzadszy kontakt, tym większa idealizacja partnera - nie mamy jak zweryfikować tego, co o nim myślimy. Ostrzegają też, że unikanie konfliktów, gdy już jesteście razem, daje nieprawdziwy obraz związku i może grozić rozczarowaniem, gdy już na stałe zamieszkacie ze sobą. Dlatego szczerze rozmawiajcie też o tym, co Was u drugiej osoby denerwuje.

Dbajcie o częsty kontakt

Jak najczęściej dzwońcie, rozmawiajcie przez skype, czatujcie, piszcie maile, używajcie kamer video, aparatów - przesyłajcie sobie zdjęcia, filmiki. Kontaktujcie się codziennie! Ale pamiętaj, że nic nie zastąpi dotyku i bliskości ukochanej osoby.

Seksuolodzy przekonują, że relacja seksualna zbliża, a jej brak oddala. Po zbliżeniu seksualnym wytwarza się w organizmach kochanków hormon odpowiedzialny za przywiązanie do partnera - oksytocyna. Gdy tej bliskości seksualnej nie ma - przywiązanie może zaniknąć. Dlatego dołóżcie starań, by możliwe były regularne spotkania. Celebrujcie wspólne chwile razem. Niech to będzie święto!

Miejcie wspólny cel

To także wiąże i zbliża. Pamiętajcie, że rozłąka jest czasowa, że wspólnie dążycie do jednego celu: bycia za jakiś czas razem, realizowania wspólnych życiowych planów - założenie rodziny czy budowę domu, może podróż dookoła świata. Ustalcie termin wspólnego zamieszkania, byście mieli do czego dążyć, łatwiej wówczas znosić samotność i rozłąkę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje