Oskrzelowe zapalenie płuc

Czterdziestosiedmioletnia pacjentka zgłosiła się do gabinetu z powodu kaszlu i bólu w klatce piersiowej, miała gorączkę dochodzącą do 39°C. Objawy występowały od dwóch dni, jednak chora przyznała, że od dwóch tygodni była przeziębiona.

123RF/PICSEL

Oskrzelowe zapalenie płuc

Leczenie 

Większość zapaleń płuc można leczyć w domu. Początkowo lekarz przepisze ci antybiotyk o szerokim spektrum działania (obejmujący bakterie najczęściej odpowiedzialne za zapalenie płuc), a wspomagająco lek wykrztuśny, zaś w przypadku gorączki przeciwgorączkowy. Zaleci pozostanie w domu i leżenie w łóżku.

Skuteczność leczenia ocenia się po trzech dniach. Jeśli gorączka zacznie spadać, będziesz się trzymać dotychczasowych zaleceń. W przeciwnym wypadku zostaniesz skierowana na wykonanie posiewu plwociny (jeśli nie został zrobiony wcześniej). Na podstawie wyniku lekarz zmieni antybiotyk na lek drugiego rzutu. Kolejna ocena powinna być dokonana po trzech dniach.

Jeśli leczenie wciąż będzie nieskuteczne, prawdopodobnie zostaniesz skierowana do szpitala. To konieczne, zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku, osłabionych, z obniżoną odpornością oraz małych dzieci.

Źródło: Życie na gorąco
Objawy zapalenia płuc to:

- Kaszel zwykle z odkrztuszaniem dużej ilości gęstej wydzieliny; wyjątkiem jest atypowe zapalenie płuc, w którym kaszel zwykle jest suchy.

- Ból w klatce piersiowej związany z oddychaniem i kaszlem.

- Wysoka gorączka dochodząca do 40°C, Duszność oraz przyspieszony oddech, Ogólne osłabienie, bóle mięśni, dreszcze.  

Zapalenie płuc u osób starszych może przebiegać nietypowo, np. bez gorączki. Może dojść do zaostrzenia innych chorób przewlekłych – cukrzycy, chorób serca czy chorób neurologicznych (jak padaczka, choroba Parkinsona czy otępienie).
Rozpoznanie

Diagnozę lekarz postawi w oparciu o objawy, badanie pacjenta oraz wyniki badań dodatkowych. Bardzo dokładnie osłucha twoją klatkę piersiową. Już w czasie tego badania może stwierdzić objawy infekcji dolnych dróg oddechowych.

Dodatkowo może cię skierować na prześwietlenie (RTG) klatki piersiowej. Jednak jeśli objawy i wynik badania przedmiotowego nie budzą wątpliwości – nie będzie to konieczne. Może zlecić badania krwi – morfologię i CRP, aby potwierdzić infekcję, oraz posiew plwociny, żeby zidentyfikować bakterię.
W tym czasie pojechała na narty. Powiedziała, że nie czuła się źle, miała katar, lekki kaszel i stany podgorączkowe, ale przyjmowała „leki na przeziębienie”. Po powrocie z gór wystąpiła u niej wysoka gorączka i nasilił się kaszel. 

W czasie badania stwierdzono zmiany osłuchowe nad płucami i zlecono pilne prześwietlenie klatki piersiowej. Opisano w nim odoskrzelowe zapalenie płuc.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas