Te organizmy żyją setki lat!

Życie na naszej planecie ma wiele wymiarów. Niektóre z owadów muszą opuścić świat po kilku godzinach, a inne organizmy potrafią przeżyć nawet 11 000 lat. Matuzalemów otaczającej nas fauny odkrył amerykański biolog Caleb Finch. Poznajcie niektóre z tych istot!

article cover
123RF/PICSEL

Te organizmy żyją setki lat!

Cyprina islandzka - 507 lat

Równie długo żyje ten gatunek głębinowej małży. Najstarszy z przedstawicieli został wyłowiony w 2006 roku u wybrzeży Islandii, a jego wiek oszacowano na 507 lat. Niezwykły okaz otrzymał imię Ming. Inspiracją była chińska dynastia panująca w państwie, gdy cyprina przyszła na świat. Przeciętny przedstawiciel gatunku dożywa 225 lat.
Gąbka Scolymastra joubini - 11 000 lat

Gąbki to beztkankowe organizmy żyjące w morskich i oceanicznych wodach. Ludzie bardzo często zapominają, że to także zwierzęta. Badacze spierają się odnośnie długości życia tych istot. Według badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego "Aging Reaserch Reviews” najdłużej żyjąca gąbka znana ludzkości osiągnęła zawrotny wiek 11 tysięcy lat.
Wal grenlandzki - 211 lat

Najdłużej żyjącym ssakiem jest natomiast wal grenlandzki. W jego przypadku zadziałał ten sam proces spowalniania metabolizmu przez zimne wody, w których zwierz żyje nawet 200 lat. Równie imponujący jest jego otwór gębowy - największy ze wszystkich żyjących zwierząt.
Jeżowiec Strongylocentrorus franciscanus - 200 lat

Możemy pozazdrościć jeżowcowi, gdyż dożywa 200 lat i nie daje żadnych oznak starości. Przez to badacze sądzili, że jego życie kończy się po kilkunastu latach. Dopiero zastosowanie metody węgla aktywnego 14C wykazało, że te organizmy zamieszkujące płytkie wody Oceanu Spokojnego to prawdziwi rekordziści wśród szkarłupni.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas