Pachnące pnącza

Wspinając się na pergolach, zdobią działkowe altany i przydomowe tarasy, a przy tym urzekają aromatem.

123RF/PICSEL

Pachnące pnącza

Wiciokrzew przewierceń to pnącze o dekoracyjnych, intensywnie pachnących, kremowobiałych kwiatach, pojawiających się w maju i czerwcu.

Nie ma specjalnych wymagań. Potrzebuje tylko słonecznego, osłoniętego od wiatru stanowiska i - ze względu na płytki system korzeniowy - stałego nawadniania, zwłaszcza w upalne dni.

Rozmnażamy go przez odkłady: przyginamy pęd do ziemi i przysypujemy go ziemią. Po ukorzenieniu odcinamy i wsadzamy we właściwe miejsce.
Wiciokrzew pomorski

Występuje w kilku odmianach - jedną z piękniejszych jest "Serotina". Kwitnienie zaczyna w czerwcu, a kończy we wrześniu.

Rozwijające się na końcach pędów rurkowate kwiaty, na zewnątrz fioletowoczerwone, a wewnątrz kremowe, wydzielają subtelny, słodki zapach. Pod koniec lata na ich miejscu pojawiają się kuliste czerwone owoce, utrzymujące się aż do przymrozków.

Wspartą o pergolę roślinę możemy uprawiać nawet na balkonie - byle usytuowanym od południowej lub wschodniej strony.
​Groszek pachnący

Ta pnąca roślina z rodziny motylkowatych od czerwca do sierpnia czaruje słodkim aromatem kwiatów - zwykle różowych i białych. Makowoczerwona jest odmiana "Kenneth", ciemnobordowa - "Beaujolais". Natomiast "America" kwiaty ma pstre, biało-czerwone.

Najlepiej posadzić groszek przy pergoli lub siatce ogrodzeniowej. Można też w skrzynce balkonowej, o ile zapewnimy mu podporę w postaci drabinki.
Glicynia kwiecista wymaga solidnego podparcia, na które wspinać się będzie, owijając silnie rozrastającymi się pędami.

W maju i czerwcu zachwyca zwisającymi kwiatostanami w kolorze lawendy.

Po przekwitnieniu wykonujemy cięcie prześwietlające, a na przełomie lipca i sierpnia skracamy pędy do 5-6 pąków. Poskutkuje to obfitszym kwitnieniem w kolejnym roku.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas